Monday, December 17, 2012

E rrahu për vdekje të birin 7 vjeçar pse s’mësoi Kuranin


Një nënë, që rrahu si qen të birin e saj 7 vjeçar për shkak se ai nuk mbante mend pjesë nga Kurani, është gjetur fajtore për vdekjen e tij.
Sipas BBC, Sara Age, 33 vjeç, e rrahu Yaseen Ege për vdekje në shtëpinë e tyre në Kardif të Uellsit.
Ajo po ashtu u gjet fajtore pasi kishte tentuar që të pengonte drejtësinë.

Ngjarja ndodhi në vitin 2010. Gruaja i vuri flakën trupit të djalit.

Fillimisht u mendua se fëmija kishte vdekur nga zjarri që kishte rënë në shtëpi.
Por më pas u zbulua se ai kishte vdekur disa orë më herët.
Nëna e tij tha se ishte e pafajshme në fillim, duke akuzuar të atin.
Ajo tha se druhej se i shoqi do e vriste atë dhe do gjurmonte edhe familjen e saj nëse rrëfente për vrasjen.
E diplomuara në universitet, Sara, ka treguar se si djaloshi u shemb ndërkohë që ajo e rrihte, ndërsa ai murmurinte vargje nga Kurani.
“Ai po merrte frymë sikur ishte në gjumë kur e lashë,” tha ajo.
“Ai po murmurinte të njëjtën gjë vazhdimisht. Mendova se ishte thjesht i lodhur”.
Por kur ajo u kthye dhjetë minuta më vonë, e gjeti djalin duke u dridhur në dysheme. Më pas ai vdiq.
Brenda pak minutash ajo vendosi që të digjte trupin e tij dhe të improvizonte një skenë zjarri.
Prokuroria tha se ajo nuk kërkoi ndihmë mjekësore kur djaloshi kishte nevojë për të.
© Wales News Service
Burimi: http://www.bbc.co.uk/news/uk-wales-20596854

No comments: