Saturday, September 26, 2009

25 thëniet më të bukura nga Albert Ajnshtajn

 1. Kur mberriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si të gjithë emigranteve të tjerë, i dhanë një pyetesor për të kompiluar. Ndër të gjitha pyetjet të cilave i duhej dhënë përgjigje, njëra pyeste: "Cilës racë i përkisni?" Dhe ai iu pergjigj: "Racës njerëzore".
 2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vertete, Gjermania do te thote se jam gjerman, ndersa Franca do te thote se jam qytetar i Botes. Nese teoria nuk do te jete e vertete, Franca do te thote se jam gjerman, ndersa Gjermania do te thote se jam hebre.
 3. Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim.
 4. Derisa te kete njerez, do te kete luftra.
 5. Cmenduri eshte te besh gjithmone te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme.
 6. Semundje shume e keqe racizmi. Por, mbi te gjitha, e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte.
 7. Kompjuterat jane shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerezit jane shume te ngadalte, shume pak precize dhe inteligjente. Se bashku perbejne nje fuqi qe e kalon imagjinaten.
 8. Bota eshte nje vend i rrezikshem jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija, por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje.
 9. Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gure dhe me shkopinj.
 10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallekut eshte se gjenialiteti ka limit.
 11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin.
 12. Jeta eshte si te ecesh me biciklete: ne qofte se do te jesh ne ekuiliber, duhet te levizesh.
 13. Nuk e ke kuptuar me te vertete nje gje, nese nuk je ne gjendje t'ia shpjegosh gjyshes tende.
 14. Nuk mendoj asnjehere per te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…
 15. Mos u shqeteso per veshtiresite e tua ne matematike, te siguroj se te miat jane akoma me te medha.
 16. Nuk mund te zgjidhet nje problem me te njejten mendesi qe e ka krijuar ate.
 17. Asgje nuk eshte me praktike se nje teori e mire.
 18. Per sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk jane te qarta, dhe per sa kohe jane te qarta, ato nuk i referohen realitetit.
 19. Ne qofte se do te lindja perseri, do te behesha hidraulik.
 20. Ne qofte se te dhenat dhe teoria nuk perputhen, ndrysho te dhenat.
 21. Ne qofte se ne momentin e pare nje ide nuk eshte absurde, atehere nuk ka asnje shans qe ajo te realizohet.
 22. Eshte me mire te jesh optimist dhe t'a kesh gabim, sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.
 23. Vetem dy gjera nuk kane kufij: Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam i sigurt.
 24. E rendesishme eshte te mos ndalosh se beri pyetje.
 25. Te gjithe e dine qe nje gje eshte e parealizueshme, derisa arrin nje qe nuk e di dhe e realizon.

No comments: