Monday, December 17, 2012

Statuja e Azem hajdarit, apo e Vojo Kushit?

Kudo nëpër internet po aludohet rreth statujës që i ngritën (po vetë "xhelatët") Azem Hajdarit, se ai ngjan me Rambon, Roki Balboan apo me të tjerë personazhe heroike nga bota e filmave aksion për të rritur e për fëmijë, por askujt nuk i shkoi ndërmend ngjashmëria fizike me heroin tonë, Vojo Kushi. (S.I)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/4/4c/Vojo_Kushi_%28piktur%C3%AB_e_vitit_1969%29.jpg
Berisha ka mbajtur një fjalim gjatë ceremonisë së përurimit të shtatores së ish-deputetit të PD, Azem Hajdari, e ngritur ne sheshin “Demokracia” në Qytetin Studenti. Pjesë nga fjalimi mund të gjenden në mediat e ditës. E përditshmja DITA ka botuar krahas këtij fjalimi, edhe një fjalim tjetër të Berishës, botuar në RD kur Hajdari protestonte ndaj Berishes, gusht 1995. Dhe ja ç’ka thënë:

“Azem Hajdari mbetet një bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit, një shërbëtor i Ramiz Alisë. Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalët, kemi të drejtë të themi se kishim dy Azemë, ai i mitingjeve që bënte gjëmën, kurse ai në jetë që bëhej mik me Irakli Koçollarin, e sigurimsa të tjerë, dehej sa nuk kontrollonte se ç’nxirrte nga xhepat. Azem Hajdari, si Rita Marko se Rita Marko ka qenë i vetmi pushtetar që ishte edhe kryetar i sindikatave, vendosi ta ndërpresë grevën e mezeve dhe të rakisë në kafenenë e Xhelës. Deputeti Hajdari, i përfolur nga shtypi dhe nga zëra të tjerë për problemin e vrasjeve në prag të zgjedhjeve të 22 marsit, i futur në grevën e urisë, i armatosur, rast unikal në historinë e grevave të urisë, i braktisur nga të gjithë, i shtrydhur nga Çupi dhe Këndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekëshat, përsëri Hajdari dështon. Askush në dhjetorin e vitit ’90 nuk i shkoi pas Azem Hajdarit. Studentët dhe rinia ju bashkuan PD, me të vetmin qëllim madhor, shkatërrimin e totalitarizmit, por jo në shërbim të Azem Hajdarit…”
http://www.gazetatema.net/web/2012/12/10/askush-ne-dhjetorin-e-90-nuk-i-shkoi-pas-80-lekeshit-azem-hajdari-shkruante-berisha-ne-rd-para-se-ta-vrisnin/
Këta të Fiks Fare të nxjerrin bojën, pupupu
http://www.facebook.com/photo.php?v=10150386090445506

No comments: