Wednesday, May 8, 2013

Sot 1-Maj

Kam qene i mashtruar, duhet ta pranoj.
Duhet te pranoj qe ne fakt kam qene i mashtruar per shume gjera ne kete jete..per gjera se mendoja se ishin ashtu dhe s'kishte rruge tjeter..dhe jo sepse te tjeret thoshin..por sepse arsyetimi im me conte ne ate perfundim..dikush do te qeshe dhe do ta marre per dobesi..dikush do te vazhdoj te lexoj me interes se ku biseda do dal..por ka nga ata qe do te kenaqen nga ky rrefim..duke vazhduar te jene njerez te mashtruar dhe fatkeqesisht keta jane me te shumtit, le ta themi sic eshte..Keta perbejne, pa nje pa dy..mbi 80% te races njerzore..Sa i adhuroj per idiotizmin e tyre te pa cenuar kurre nga pikepyetjet qe lindin nga brenda vetes, te cilat lodhin aq shume pjesen tjeter..Ah dua te vecoj pseudo ironine e tyre..akoma me ere te pa deshirueshme kembesh dhe sqetullash..prove se akoma DNA-ja ja u ndjen te nevojshme ti ruaj nga insektet dhe preditoret..tek sa degjojne muzike moderne, apo tek shfletojne libra, gazeta, artikuj..duke i fiksuar ato rrjesht me rrjesht, date per date, foto per foto..

Mendoja.!
Pra gabimisht mendoja..
Se ishte e pa mundur te shtypje dot nje popull dhe aq me pak punetoret..
Llogjika me thoshte se c'do njeri eshte i afte te kuptoje pak matematike aq te mjaftueshme sa per te bere dallimin..e imja-jo e imja, e jona-e tij, e jona-e tyre..
Besoja se ishte e pa mundur ti injoroje, ti perbuzje..vet krenaria, egoja njerzore do ta bente kete te pa mundur..dhe nese keto s'do te ishin te mjaftueshme..e qena prind, bashkeshort, i dashur..do te sillte reflektimin..reflektim i pashmangeshem nga perplasja me veshtrimin e syve te njerzve te dashur, te cileve u detyrohesh egzistencen..
Pra mendoja se edhe nese te gjitha sa thashe nuk do te funksionin..do ish dashuria, pa te cilen njeriu quhet vetem nje tjeter frymor, ajo, qe s'do ta lejonte..

"You can fool some people sometimes, but you can't fool ALL THE PEOPLE all the time."
"Mund te mashtrosh njerzit per ca kohe, por nuk mund te mashtrosh TE GJITHE NJEREZIT per te gjithe kohen."..
Do kendonte Bob Marley mrekullisht vargjet qe zbulojne te verteten e madhe..ne nje fjale te vetme "All" pra "TE GJITHE"..dhe kaq mjafton te kuptosh qe ku kam gabuar.!

Kam gabuar ne efektin qe ka tek njerzit pangopesia, egoja e stisur qe sjell deshiren per tu pranuar ne nje shoqeri, sa do qe ajo te jete e pa llogjikshme , e kundert me interesat e tij, e pa kuptueshme..fjala "modern" ka fuqi te jashtezakonshme te bashkoje turmat..por edhe ti percaje ne klasa qe s'kane asnje lloj interesi, por qe luftojne ashper per sundim..
Sundim per cfare..?..Asnje se di.!
Sepse ne fakt eshte instikt shtazor..dhe si i tille s'kerkon llogjikim, por vetem aksion..ne te cilin edhe fituesi vetshkaterrohet me shume se i humburi..dhe vetsadizmi ngopet, ngopet instkti.

"Njerizit mund te drejtohen me lehte nepermjet te pa moralshmes se sa nga virtytet." thote Napoleoni, me shume me pak fjale te gjithe ate qe u mundova te shpjegoj.

Jo.
Nuk kam me besim tek zgjimi i klases punetore, tek zgjimi i te shtypurve.
Ata jane dhe po behen cdo dite dhe me te varfer, ekonomikisht dhe si pasoje edhe menderisht..Ata qe ne nje cast te jetes se tyre kan arritur ate fundin e fundit..ate renien e lire dhe pa mendim duhet ta kuptojne se c'po them..

Por akoma kam besim qe nje grup njerzish, qytetaresh do te gjejne kendveshtrimin e perbashket per te pare kete cmenduri qe po jetojme sic eshte, lakuriq..
Njerzit ne vetvete kane shume, shume dashuri..gje qe sjell energji te pathyeshme..dhe ju duhet shume perpjekje per te nxjerr shemtiren e tyre..dhe cuditerisht shume zell tregohet pikerisht per kete.

Amarildo Pregapuca

No comments: