Wednesday, December 30, 2009

Kujdes nga prodhimet serbe, mos i përdor!

Gati të gjitha lëngjet e LaVita, Takovo, Hello, Fruvita, Verde, si dhe Nectar, janë të dëmshme për shëndetin. Këto lëngje, që prodhohen në Serbi, vet shteti serb, ka urdhëruar qytetarët që të mos i blejnë. Njëkohësisht është kërkuar heqja komplete e tyre nga shitja, transmetojnë mediat e Serbisë.

Që të gjitha këto lloje të lëngjeve, janë prezentë edhe në treguan e Kosovës dhe kanë nivel të lartë të shitjes. Pas kontrollit të kualitetit të këtyre lëngjeve që u është bërë nga institucionet e Serbisë, Organizata për Konsumatorë, që nga data 10 dhjetor ka kërkuar nga ministria e Bujqësisë së Serbisë, ajo e Tregtisë dhe Shërbimeve, si dhe nga Insektoriati i Tregjeve, që të ndaloj rreptësisht shitjen e këtyre produkteve në Serbi.

Kjo organizatë, bazuar në analizat laboratorike, ka konstatuar se pirja e këtyre lëngjeve dëmton rëndë shëndetin, për shkak të mospërmbushjes elementare të kritereve për ushqim.


Bashkë me kërkesën e tyre, siç transmetojnë mediat e Serbisë, kjo organizatë ka deponuar të gjitha analizat e bëra laboratorike, që kanë rezultuar tepër negative. Këto lëngje është kërkuar që të tërhiqen urgjentisht nga tregu, për të mos pësuar qytetarët. Në ndërkohë, gati të gjitha marketet e Kosovës, kanë plotë e përplot rafte të mbushura me këto lloj lëngjesh.

Derisa në vendin ku prodhohen këto lloj lëngjesh, urdhërohet që të mos përdoren, ato patjetër se duhet të mos blihen edhe në Kosovë, ku rreziku është edhe më i madh, pasi imortet nga Serbia në Kosovë, gjithëherë janë të kualitetit edhe më të dobët se sa prodhimet e ngjajshme që serviren atje.

U ndalen apo jo në Serbi, në Kosovë shitja e këtyre lloj lëngjeve, duhet stopuar menjëherë. Ky shembull duhet të shërbejë për institucionet përgjegjëse për kontrollim të kualitetit të ushqimit në Kosovë, për të shtuar masat e përgjithmshme rreth mallërave ushqimore, me theks te veçantë, për importet gjithëherë të dyshimta që vijnë nga Serbia.

Shëndeti i qytetarëve të vet, është parësor në për çdo vend, e kështu duhet të jetë edhe në Shqipëri dhe Kosovë.

Telegrafi

Si shpjegohet paradoksi që sapo Top Channel jep lajmet mbi produktet "LaVita", të cilat janë shumë të rrezikshme për shëndetin dhe janë ndaluar në Serbi dhe fill pas mbarimit të lajmeve, e nis publicitetin me reklamën e produktit LaVita... !!!

Arsimi i mesëm, pas 2013 i detyruar

Arsimi i mesëm, do të bëhet i detyruar vetëm pas vitit 2013. Kreu i arsimit Myqerem Tafaj, u shpreh se gjatë këtyre viteve duhët të studiohen kapacitetet, si nga ambjentet po ashtu dhe nga burimet njerëzore. Tafaj u shpreh se do të ndiqen dhe modedelet që kane vendet e rajonit.“Deri në vitin 2013 detyra jonë është të përgatisim kapacitetet. Pastaj do shohim si do të reagoje publiku shqiptar. A do të jetë gati publiku shqiptar që të merret ky vendim politik që nuk do të jetë një vendim i lehtë, por një vendim i rëndësishëm dhe shumë afatgjatë” tha Tafaj.

Por ajo cka eshte e rendesishme per arsimin jane ndryshimet qe do te behen ne arsimin e larte. Tafaj ka deklaruar se do te kete nje ndryshim te ligjit te arsimit, cka do te pasoje me nje ndryshim te sistemit te diplomimit te studenteve. “Do të kemi një sistem shumë të thjeshtë, sistemi bachelor, master dhe doktoratë. Niveli i masterit do të ketë mastera profesionalë, por ne do të heqim masterin e nivelit të dytë. Është një nivel i cili ka shkaktuar një problem në sistemin e arsimit të lartë” tha Tafaj.

Keto deklarata kreu i Arsimit i beri gjate konferences se fund vitit. Ai ka deklaruar dhe nisma te tjera te ministrise qe drejton, ku ne veçanti eshte dhe ajo per ndryshimet qe do te behen ne reformen e latertekstit. Tashme nuk do te kete nje konkurrim mes shtëpive botuese, por mes autoreve te teksteve, ku gjithshka do te jete transparente.

Edlira Sulejmani, Alsat

Humor ngjyrash !

Shumë herë kemi dëgjuar humor dhe batuta nga më të ndryshme dedikuar vajzave bjonde. Për të thënë të drejtën, mendoj që meqënëse vajzat bjonde janë me pakicë, sulmi ndaj tyre duhet të jetë thjeshtë xhelozi, sepse të gjithë jemi dakord që femrat bjonde janë më tepër figurante. Nga ana tjetër brunet duken më të ëmbla, por për çudi nëpër filma, teatro, libra etj, përherë shtrigat shfaqen brune.

Në këtë temë kemi përmbledhur disa nga batutat më pikante ndaj bjondeve, por edhe përgjigjen e tyre ndaj bruneve.

Shijojeni debatin - Stop Injorancës !
- Perse bjondja vesh breke te zeza?
Mban dite zie per virgjerine.

- Perse bjondja shkon ne shtepi publike?
Sepse punon...

- Perse bjondja merr shkallet kur shkon ne dyqan?
Sepse ka degjuar qe jane rritur cmimet...

- Cila eshte fjala e pare qe del nga goja e nje bjondeje ne mengjes?
Faleminderit djema.

- Pse bjondja nuk flet kur ben dashuri?
Sepse mami i ka thene mos me fol me te huaj...

- Pse nje bjonde i lyen floket e zeza?
Per inteligjence artificiale.

- Perse japonezet jane populli me i mencur ne bote?
Sepse nuk kane bjonde...

- Cfare kerkon bjondja ne fund te detit?
Leonardo Di Caprion.

- Si betohet bjondja ?
Virgjereshe jam, pasha femijet e mi...

- Pse bjondet nuk dijne te shkruajne numrin 11?
Sepse nuk dijne cili 1, duhet shkruar i pari...

- Perse bjondet e puthin banderen sa here qe e shohin?
Sepse mendojne qe eshte Antonio Banderas...

- Cfare i thote kemba e djathte e bjondes, kembes se majte?
Asgje, sepse ato nuk takohen kurre...

- Cili eshte ndryshimi midis bjondeve dhe Titanikut?
Ne Titanik dihet se sa meshkuj ishin prezent...

- Cfare kane te perbashket nje bjonde dhe nje shishe birre?
Te dyja jane bosh nga qafa e larte.

- Pse biondet kur lahen shetisin neper banjo?
Sepse lahen me WASH & GO...

- Si e kupton qe nje bjonde ka hapur frigoriferin?
Nga shenja e buzekuqit ne kastravec...

- Si e dallon qe nje bjonde ka qene ne kompjuterin tend?
Mbi mouse do gjesh kackavall...

- Atehere cfare eshte nje brune midis dy biondeve?
Perkthyese

- Kush eshte qeliza me e zgjuar ne trupin e nje bionde?
Spermatozoidi

- Cfare eshte per nje bjonde nje leter e grisur ne dysh?
Nje puzzle!

- Pse preferojne biondet kontraceptivet ne vend te prezervativit?
Sepse ato pertypen me kollaj!!

- Si quhet kur dy bjonde ja hedhin tollumbacin njera-tjetres?
Shkembim mendimesh!!!!

- Perse perdorin kontraceptiv bjondet?
Qe te dine cila dite e javes eshte.

- Si mbytet nje bjonde?
Me nje pasqyre ne fund te pishines.

- Cfare i tha mamaja vajzes se saj bjonde para se te shkonte ne takim?
Nese nuk je ne krevat para mesnate, ktheu ne shtepi.

- Si e beni nje bjonde te qeshe te henen ne mengjes?
Ja thoni barcaleten qe te premten n'darke.

- Pse bjondet nuk hane banane?
Se nuk gjejne dot zinxhirin.

- Cfare tha nje bjonde kur ishte me barre?
Eshte e sigurt qe eshte imi ?

- Kemi nje bjonde dhe nje brune dhe i hedhim ne mes te nates nga kati i peste. Cila bie me shpejt ne toke?
Brunia. Sepse bjondja gjat renies ndalon , lyen buzet me te kuq dhe kerkon ndonje qe ta pyese per rrugen.

- Pse nuk kane biondet Siden?
Sepse ka edhe sida krenarine e vet.

- Cfare kane bjondet te perbashket mes tyre?
Sepse te gjitha jane budallacka.

- Nga se dallohen nga njera tjetra?
Njera eshte me budallacke se tjetra!

- Pse ikin biondet te zhgenjyera nga Londra?
Sepse mesojne qe Big Beng ishte vetem ore.

- A e dini kur filluan te njiheshin numrat negativ?
Kur filluan te matnin IQ-n e bjondeve.

- Çfare i tha bjondja burrit te saj, pasi mbeti shtatezene per here te dyte ?
- I dashur, duhet te martohemi serish ?!

- Si i vrasin femijet bjond kukullat e tyre ?
Duke u munduar ti nderrojne baterite.

- Si mund ta dallosh nje bjonde ne nje lavazh ?
Eshte e vetmja mbi biciklete.

- Perse 18 bjonde bashkohen bashke kur shkojne ne kinema ?
Sepse lexojneqe filmi eshte i ndaluar 18 e poshte.


* Hakmarja e bjondeve *

C`është një send i verdhë, i kaltërt dhe ngjyrë kafe i shtrirë nën gurrë?
-Një brune që ka treguar tepër barcoleta për bjondet.

Pse barcoletat për bjondet janë gjithmonë të shkurta?
-Që brunet të mund ti mbajnë mend.

Si quhet një brune në një dhomë plotë me bjonde?
- E padukshme.

Pse ngjyra e kaftë meret si e keqe?
- Kur ke parë për herë të fundit një shtrigë bjonde?

Cila është arsyeja që bruneve u ikin festat interesante?
- U mungojnë thirrjet.

Si quhet një mashkull që ka brunen të dashur?
- Peng.

Pse brunet janë krenare për flokët që kanë?
- Kompletojnë mustaqet.

Cfaer fiton nëse e kthen një bjonde me kokën poshtë?
-Një brune me erë të keqe.

Cila është kafsha më me frustracione?
-Lepuri brun.

Pse brunet pëlqejnë flokët e tyre të erta?
-Nuk tregojne se janë të palarë.

Si mund të vërtetosh se një brune është e vetmuar?
-Bëja një kontrollë të pulsit.

Ku është dallimi mes brunes dhe mbeturinave?
-Mbeturinat së paku barten jashtë një herë në jave.

Pse nevojiten 5 brune për të nderruar një llambë elektrike?
-Per të ndihmuar bjonden që ka provuar me javë.

Si mund ta njohësh brunen në aeroport?
-E vetmja bukë e gjuajtur te aeroplanët.

Pse brunja mban kuti buke të tejdukshme?
-Për të parë nëse shkon apo vjen prej zyre.

Pse brunet mbane perde në pc-në e tyre?
-Për të hapur windows-in.

Pse stadiumi i parë ishte i skicuar në gjoks të bruneve?
-Sepse u duhej një fushë e rafshtë për loje.

Pse brunja fut akulloren në hundë para se të shkojë në punë?
-Mos ti shkrihet dreka.

Si shpiku Revlon kompania ngjyrën e flokëve për brunet?
-Duke studjuar se cu bën vaji i lëshuar në det algjeve.

Si mundet brunja të humbasë në një turmë prej 3 njerëzve?
-Nëse 1/3 e turmës është bjonde.


Mbahej garë noti, vetëm notim në gjoks. Garueset e vetme ishin brunja, flokëkuqja dhe bjondja. Pas 14 orësh del bjondja si fituesja e parë. 40 minuta më vonë del flokëkuqja në vendin e dyte. 4 orë më vonë del brunja me gjysëm shpirti. Kur reporteri e pyet se pse i shkoi aq gjatë notimi, përgjigjet brunja:
-Nuk dua të tingëlloj si humbëse e keqe, por mendoj se dy vajzat tjera kanë përdorur armët e tyre.Shkroi dhe përzgjodhi: Stop Injorancës

Si ta kontrollojmë xhelozinë ?

Kur jeni në një lidhje, pak xhelozi e shëndetëshme është normale. Por duhet të dini ta kontrolloni pëer mos tu kthyer në një mankth. Xhelozia është si kripa: në çdo pjatë, duhet pak.

Pak xhelozi duhet per te konsoliduar lidhjen, ti tregoni partnerit sesa te lidhur jeni me te dhe sa e dashuruar, sepse nese mungon ajo "pak" do te kuptohet qe nuk i jepni shume rendesi lidhjes. Por kur behet fjale per ate xhelozi irracionale, obsesive, mund te shkaktoje shume deme ne lidhjen tuaj. Diference mes xhelozise obsesive nga ajo konstruktive nuk ka nje limit, shpesh varet nga situata, nga momenti, nga periudha qe cifti po kalon. Ka shume arsye perse duhet te kontrolloni xhelozin tuaj.Fillimisht te kujdeseni per veten tuaj me mendime te dhimbshme te vazhdueshme. Duke u munduar te kontrolloni partnerin e torturoni me gjera te paqena te cilat vijne si pasoj e xhelozise tuaj, duke rrezikuar ta largoni me duart tuaja etj. Zgjidhja per xhelozine e tepert nuk eshte e lehte ta vini ne praktike. Ju duhet shume pune dhe mund me veten tuaj.

Mendoni për gjëra të tjera, mos bëni hetuesin, por përmbajeni veten dhe mos u tregoni paranojakë.

burimi: ikubINFO

Tuesday, December 29, 2009

Jeta moderne mbingarkon trurin

Studimet më të reja tregojnë që jeta moderne bombardon individin mesatar me aq informata në ditë, saqë është e mjaftueshme që të ngulfatet memoria e një kompjuteri.Nëpërmes e-mailit, internetit dhe mediave tjera, njerëzit janë të mbuluar me 100.500 fjalë në ditë, e që është e barabartë me 23 fjalë në sekondë. Shkencëtarët nga Universiteti San Diego, që kanë bërë hulumtim, mendojnë që bombardimi me kaq shumë informata, mund të ketë efekt stresogjen në tru.

Shkencëtarët pohojnë se për shkak të mundimit që të përpunohen të gjitha këto informata, bëhemi të huaj ndaj njerëzve tjerë dhe zhvillojmë ç'rregullim të koncentrimit.

Autori i studimit, Roger Bohn, shpjegon: "Një gjë është e qartë - vëmendja jonë dhe koncentrimi janë të shkapërderdhur në intervale më të vogla, e kjo padyshim nuk është e mirë për ndonjë mendim më të thellë."

Edward Hallowell, psikiatër nga Nju Jorku, i specializuar për çrregullimet e humbjes së koncentrimit, shton: "Asnjëherë deri më sot njerëzimi nuk ka qenë i bombarduar me kaq shumë informata. Kemi gjeneratën e njerëzve të cilët kohën më të madhe të tyre e kalojnë pranë kompjuterit. Aq shumë janë të punësuar me seleksionimin e informatave të cilat arrijnë nga të gjitha drejtimet saqë kanë humbur aftësinë e të menduarit dhe ndjenjave."

Studimi ka zbuluar që sasia e fjalëve gjatë ditës e cila na bombardon nga të gjitha mediat e mundshme, përfshin hapësirë 34 GB, e cila është e mjaftueshme që për një javë të ngulfat memorien e një laptopi.

Vlerësohet se sasia e tërësishme e fjalëve në SHBA është dyfishuar nga 4.500 trilion në vitin 1980 në 10.845 trilion në vitin 2008. Kjo natyrisht nuk përfshin komunikimet e përditshme në mes njerëzve.

Sasia e tërësishme e informatave në vitin 2008 e cila ka ardhur nga televizioni, kompjuteri dhe mediave tjera, vlerësohet në 3.6 zetabajt ose 3.6 milion gigabajt. Shkencëtarët mendojnë se për shkak të kësaj, truri mund të fillojë të zhvillohet në një mënyrë të re.

Përktheu dhe përshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi , forumivirtual.com

Shqipja, sa e huaj...

Gjuha shqipe sot ka filluar të humbë pjesë të rëndësishme të saj. Fatkeqësisht shumë fjalë të huaja po i shtohen, përgjithësisht sinonime të fjalëve ekzistuese të shqipes, por që vijnë nga anglishtja, frengjishtja, italishtja etj. duke e varfëruar.

Ky fenomen, është shumë i çuditshëm, pasi këto fjalë të huaja, që tashmë kanë zënë rrënjë në fjalorin tonë, kanë ardhur nga nga njerëzit që kanë emigruar apo jetuar për kohë të gjatë jashtë Shqipërisë. Një pjesë e madhe e njerëzve që emigruan dhe përdorën këto fjalë. nuk njihnin shqipen, pasi nuk kishin nivel arsimor, por ajo që është më tragjikja, është fakti që edhe pjesa e ashtëquajtur intelektuale duke përdorur fjalë të huaja, krijoi një tendencë trashanike, që tek njerëzit e thjeshtë përkthehej në formën "Kush flet shqip me fjalë të huaja, është i zhvilluar, është i dalë. me bagazh, me horizont.Në të vërtetë, e gjithë futja e pjesës më të madhe të fjalëve të huaja, nuk është gjë tjetër veçse një injorancë ndaj shqipes, pasi shqipja jo vetëm që është shumë e pasur, por edhe më e plotë.

Bëjnë prejashtim rastet kur fjala vjen bashkë me fenomenin dhe fjalët teknike.

Gjuhëtarët, shkrimtarët apo akademikët duhet të kishin bërë më tepër në këtë drejtim, për të krijuar fjalë të reja, duke stepur sadopak vrullin e hyrjes së shumë fjalëve të panevojshme nga gjuhë të tjera.

Të gjithë jemi të njohur me fjalë të ndryshme, që përdoren gjithandej në media (që për hir të së vërtetës, reflektojnë si armiqtë më të përbetuar të shqipes), nga zyrtarët apo njerëz me peshë të kulturës dhe artit, por shumë herë ne jemi po të njejtët që arrijmë të kuptojmë shumë pak nga shqipja e tyre infektuese.

Në këtë temë do ju ftoja të gjithëve që të jepni ndihmën tuaj për të sjellë sa më shumë fjalë të huaja të përshtatura, që me keqardhje janë bërë dhe bëhen çdo ditë pjesë e gjuhës së përditshme.

Konsekuence (Anglisht; consequence) - përfundim i arsyetuar, rrjedhojë
Specifik (Anglisht; specific) - i/e veçantë
Conformist (Anglisht; conformist) - të jetë në pajtueshmeri, të jetë i ngjashëm
Ekskluzive ( Anglisht; exclusive) - i veçantë
Reduktoj (Anglisht; reduce) - zvogëloj
Interpretoj (Anglisht; interpret) - shpjegoj
Definicion (Anglisht; definition) - përcaktim, saktësim, qartësim
Ekspozo (Anglisht; exspose) - vë në dukje


*** Këto janë disa shembuj. Ju lutem jepni ndihmën tuaj me fjalë të tjera.

Alfonci forumivirtual.com, Redaktoi Stop Injorancës

Sunday, December 27, 2009

Bilanci 8 mujor i Stop Injorancës

Faqja Stop Injorancës, u aktivizua për herë të parë, në 18 maj 2009 ! Në fillimin e saj ajo nuk kishte më tepër se 200 anëtarë, por shumë shpejt numri i anëtarëve u rrit ndjeshëm.

Qëllimi themelor i kësaj inisiative, ka qenë dhe mbetet ndërgjegjsimi i qytetarëve mbi rolin e tyre të pamohueshëm në shoqërinë ku bëjmë pjesë. Gjithashtu një rol të rëndësishëm kanë luajtur informacionet mbi zakonet, traditat, kulturën, historinë dhe gjuhën shqipe, e mbijetuar prej mijëvjeçarëve më të errët, e gjallë, e larmishme, e pakrahasueshme.

Brenda këtyre 7 muajve, që nga dita e krijimit të kësaj faqeje, që sot numëron mbi 13 mijë anëtarë ( të moshës 18-vjeç e sipër) kemi trajtuar gjithsej 562 tema të ndryshme me një mesatare prej 3 temash në ditë. Janë postuar 609 video të ndryshme, 70 albume fotografikë, mbi 500 foto janë shtuar nga anëtarë të ndryshëm si dhe 41 foto janë vendosur në mur për diskutim. Vetëm tek fotot janë kryer afro 22000 komente.Nga 13 mijë anëtarë, 4 mijë prej tyre janë aktivë brenda një jave, me mbi 6000 ndërveprime të ndryshme. Numri më i madh i anëtarëve vjen nga Shqipëria me 9000 anëtarë, më pas Italia 1200 anëtarë, Greqia 852, Kosova 495, SHBA 425, Maqedonia 200, Anglia 120 e të tjera shtete dhe më pas duke u mbyllur me 20 anëtarë shqiptarë nga Australia.

Përqindja gjinore është 58% femra dhe 41% meshkuj, ndërsa 1% nuk kanë të caktuar gjini.

46% e anëtarëve janë të moshës 18-24 vjeç, 31% janë të moshës 25-34 vjeç, 18% të moshës 35-44 vjeç, 3% të moshës 45-54 vjeç dhe 2% e anëtarëve janë mbi 55 vjeç.

Ndoshta jo çdo temë e trajtuar dhe mënyra si është trajtuar ka qenë në nivelin optimal, por dëshiroj t'iu njoftoj që kjo faqe mirëmbahet në mënyrë vullnetare, pasi kërkon kohë dhe mund.

Një përshëndetje e sinqertë për të gjithë anëtarët dhe një tjetër më speciale për anëtarë aktiv të faqes tonë. Informacioni, kultura, respekti dhe humori grishës juaj, ndikon sadopak që të kalojmë sa më argëtueshëm dhe pozitivisht kohën tonë në internet, duke u informuar si edhe formuar.

Ju uroj nga zemra Gëzuar Vitin e Ri dhe 2010-a sjelltë në familjet tuaja hare dhe mbarësi. Sa më shumë suksese dhe arritje këtë vit, Gëzuar !

Shkroi dhe përgatiti : Stop Injorancës http://www.facebook.com/NdalPaditurise2 

Një përmbledhje e ngjarjeve politike të vitit 2009

Viti 2009 ishte një vit i ngarkuar me ngjarje të shumta, që nga ato të cilat do të mbeten pjesë e historisë së këtij vendi, si anëtarësimi në NATO deri te zhvillimet si gjithnjë të trazuara të politikës së brendshme.

Zgjedhjet e qershorit rikonfirmuan në pushtet kryeministrin Sali Berisha falë dhe aleancës së beftë, e para në llojin e vet, mes tij dhe një forcë të së majtës, Lëvizjes Socialiste për Integrim të Ilir Metës. Partia Socialiste e Edi Ramës do të nis një kalvar kundërshtish. Pjesmarrja në parlament do të refuzohet. Në vend të seancave në sallë deputetët e saj do të përfshihen në një cikël protestash që në këtë fund viti të ftohtë do ta mbajnë të zjarrtë klimën politike në vend.INTEGRIMI : NATO DHE BE

Anëtarësimi në NATO kishte mbetur gati një formalitet, pas marrjes së ftesës prillin e 2008 dhe realizimit të një procesi të shpejtë të ratifikimit të protokolleve nga shtetet anëtare falë dhe një angazhimi të drejtpërdrejtë të Uashingtonit.

Ky proces do të mbyllet në shkurt kur edhe Greqia, vendi i fundit i mbetur, do të kalojë në parlamentin e saj protokollin e anëtarësimit të Shqipërisë. Gati nje javë përpara takimit të nivelit të lartë të Natos ne Strasburg parlamenti shqiptar, më 26 mars, do të miratojë nga ana e tij paketën e ligjeve qe përbëjnë marrëveshjen për anëtarësim.

Më 31 mars sekretari i përgjithshëm i Natos Jaap de Hoop Scheffer do t'i dërgojë zyrtarisht Shqipërisë ftesën për t'u bërë anëtare. Në takimin e nivelit të lartë në Strasburg, më 4 prill, Shqipëria do të ulet si e barabartë me vendet e tjera në tryezën e aleancës më të fuqishme ushtarake.

Dokumenti zyrtar i anëtarësimit do t'i jepet presidentit Bamir Topi nga presidenti amerikan Barak Obama.

"Të jesh vend i Natos, është natyrisht një vlerë e shtuar. Vlerë e shtuar që vjen pikërisht nga emri i kësaj Aleance të madhe, nga siguria që të ofron pjesmarrja në Aleancë dhe unë besoj se Shqipëria dhe vendet e tjera janë koshiente që kanë marrë rrugën e euratlantizmit", thotë presidenti Bamir Topi në një intervistë për Zërin e Amerikës.

"Mbyllet një kapitull shekullor pasigurirash për vendin dhe kombin tonë, hapet një epokë e re", do të deklarojë kryeministri Sali Berisha nga Strasburgu.

Por edhe për këtë ngjarje historike në Tiranë festimet do të jenë të ndara. Bashkia i organizon ato ditën e anëtarësimit. Qeveria, të nesërmen, me kthimin nga Strasburgu.

Dy ditë më pas flamuri shqiptar do të ngrihet në selinë e Natos.

Brukseli përfaqëson dhe tjetër objektiv për vendin: integrimin europian. Kryeministri Berisha kishte paralajmëruar se Tirana do të paraqiste që në fillim të vitit kërkesën për anëtarësim.

Në fund të Janarit parlamenti me konsensusin e palëve miraton një rezolutë ku nxit qeverinë të bëjë këtë hap. Problemet e brendshme në gjirin e BE në sfondin edhe të krizës ekonomike globale e vështirësojnë çështjen, ndërsa afrimi i zgjedhjeve dhe ndezja e situatës së brendshme politike nuk është se e favorizojnë.

Por më 2 MARS kryeministri Berisha do të konfirmojë se kërkesa do të bëhet para zgjedhjeve: "Shqipëria tani i ka të gjithë rrugët hapur që brenda presidencës ceke të paraqesë kërkesën për statusin e kandidatit".

Qeveria do të presë hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Asocim Stabilizimit në 1 prill dhe në fund të këtij muaji (28 PRILL) kryeministri Berisha do ti dorëzojë aplikimin kryeministrit Çek, vendi i të cilit mban presidencën e radhës.

Komisini europian nuk nxitohet dhe do të presë përfundimin e zgjedhjeve. Në mes janë muajt e verës dh në fillim të vjeshtës shqyrtimi i kërkesës së Shqipërisë do të shtyhet edhe disa javë për shkak të procedurave të reja që duhet të ndjekë Gjermania, përsa kohë kërkohet unanimitet në vendim. Pranimi i kërkesës do të bëhet në 16 Nëntor. Një muaj më pas Tiranës i dorëzohet pyetësori.

Por gjatë këtij viti Shqipëria megjithatë nuk arriti të përfitonte nga procesi i liberalizimit të vizave që Komisioni europian kish nisur me vendet e Ballkanit. Ajo dhe Bosnja, në ndryshim nga Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia, nuk u vlerësuan pasi nuk mundën të plotësonin kushtet e asnjë prej katër blloqeve të përcaktuara në udhërrëfyesin e paraqitur nga Brukseli. Shpresat tani janë për vitin e ardhshëm.

Pas anëtarësimit në NATO, Europa ishte toka e premtuar për shqiptarët gjatë fushatës zgjedhore. Por nga Brukseli, ashtu si dhe në te kaluarën, thirrjet qe mbërrinin përqëndroheshin vetëm në një pikë: realizimi i zgjedhjeve te lira e të ndershme.

Pikënisja ishte premtuese. Palët kishin hartuar së bashku kodin elektoral dhe rregullat e lojës. Por historitë me fund të lumtuar janë përgjithësisht të ralla në politikën shqiptare. Një furtunë e vërtetë do të shpërthejë për Kartat e Identitetit. Debatet do të nisin që në Janar e do të vazhdojnë deri pak ditë përpara zgjedhjeve.


Proçesi në të vërtetë nisi me vonesë. Shumë afate të vëna do të shtyhen në mënyrë të përsëritur.

Një tjetër problem do të mbetet ai i personave të cilët nuk kishin pasaportë e për pasojë rrezikonin të mos votonin nëse nuk pajiseshin me kartën e re. Bëhet fjalë për mbi 720 mijë votues. Opozita për muaj të tërë do të ngrejë problemin e çmimit e do të kërkojë që ato të jepen falas.

"Qindra mijëra njerëzve u hiqet praktikisht e drejta kushtetuese për të votuar. Këta shtetas dueht ta marrin kartën falas nëse aplikojnë përpara 28 qershorit", deklaroi kryetari socialist Edi Rama.

Qeveria kundërpërgjigjet: "Më gjithë zhurmën e pabazë të opozitës e cila përpiqet me cdo kusht ta nxije këtë proces, ai është një nga proceset më të rëndësishëm e më të suksesshëm në historinë e këtij vendi", deklaroi kryeministri Berisha.


Në javët që do pasojnë megjithatë ajo do të bëjë ulje te çmimit për disa kategori të popullatës. Megjithatë në prill qeveria vendos që me karta të pajisen vetëm ata që nuk kanë pasaporta. Por debatet e dyshimet do të vazhdojnë në një betejë thuajse të përditshme mes ministrisë së Brendshme dhe socialistëve. Këta të fundit do flasin për manipulime të dhënash e kërcënojnë deri me mospjesmarrje.

FUSHATA

Sistemi i zgjedhur, ai proporcional rajonal ndikonte në një farë mënyre në një përplasje më pak të egër se në të kaluarën. E gjithë skena politike u përmblodh në katër koalicione, dy për secilin krah.

Partia demokartike e kryeministrit Sali Berisha mblodhi një numër të madh partishë rreth vetes, një strategji perfekte që do e ndihmonte dukshëm në krahasim me kundërshtarin e tij kryesor, Partinë Socialiste të kryebashkiakut Edi Rama i cili mbajti vetëm 4 aleatë.

Përveç të qenurit në pushtet, kryeministri nuk rrezikohej shumë nga koalicioni tjetër i djathtë Poli i Lirisë të cilit iu bashkua ish kryeministri Aleksandër Meksi. Në të kundërt, koalicioni i udhëhequr nga Lëvizja socialiste për Integrim vlerësohej nga të gjithë si një kërcënim për përçarjen e votave të së majtës.

Fushata zgjedhore u personalizua në përballjen mes kryeministrit Berisha dhe kryetarit socialist Edi Rama. Kryetari socialist, vendosi te mos përfshihej në listën e kandidatëve. Ai ishte i bindur se mund t'ja dilte mbanë i vetëm, e të rrëzonte me një goditje të gjithë kundërshtarët e tij: largimin nga pushteti të kryeministrit, të fshinte përfundmisht hijen e liderit historik socialist Fatos Nano e të minimizonte në maksimum rivalin e majtë Meta, duke ushqyer madje deri në fund një gjendje lufte me LSI-në.

Nga ana tjetër kryeministri përdori pa rezerva pushtetin e tij, shfrytëzoi në maksimum sukseset e tij veçnaërisht anëtarësimin në Nato dhe minimizoi, falë edhe vetë opozitës, gjithshka mund t'i ishte kthyer në disfavor: mospërfitimin nga liberalizimi i vizave, atë që u quajt si skandali me ministrin e Turizmit, problemin e trashëguar të Gërdecit apo çështjet e akuzave për rrugën Durrës Kukës.

Gjykata e pushoi proçesin për këtë dosje dhe ndërtimi i këtij aksi strategjik dhe me një rëndësi kombëtare mbeti një ndër kuajt e betejës elektorale të kryeministrit. Ai mori pjesë në hapjen e tunelit, në 31 Maj, ku u takua me kryeministrin e kosovës Hashim Thaçi. Tre ditë përpara votimit e inauguroi atë me kryeministrin turk Taip Erdogan.

VOTIMI

Dita e votimit nuk pati probleme të veçanta. Pjesmarrja ishte e lartë, aq më tepër në një vend si Shqipëria ku mbi 25 përqind e popullatës janë në emigracion. Problemet e para do të shfaqen në mbrëmje kur do të nis edhe faza më e rëndësishme dhe delikate, ajo e numërimit. Megjithatë deri në fund të kësaj dite nga të gjitha krahët do të vijnë vetëm thirrje për qetësi.

Një ditë pas zgjedhjeve, vëzhguesit e OSBE/ODHIR do të flasin për një progres të dukshëm në kuadrin ligjor e në regjistrimin e identifikimin e zgjedhësve por do të nënvizojnë se këto përmirësime u eklipsuan nga politizimi i aspekteve teknike si dhe do të përmendin një sërë shkeljesh proceduriale. Por ata saktësuan se vlerësimi përfundimtar do të varej nga numërimi dhe nxjerrja e rezultatit.

Kjo fazë në të vërtetë do të jetë përcaktuese për mënyrën e zhvillimit të ngjarjeve të mëtejshme në skenën politike. Përplasjet kanë nisur dhe tensioni është në rritje. Palët shkëmbejnë akuza reciproke.

Diferencat mes kampeve janë të ngushta. Kryeministri shprehet i sigurt në fitore:

"Nuk kam fituar aq sa do të doja dhe do të eci drejt koalicioneve" deklaroi Kryeministri.

E menjëhershme kundërpërgjigja e Ramës:

"Sali Berisha është vetëm një kryeministër në detyrë.Ai nuk ka marrë një mandat të dytë nga shqiptarët".


Rezultatet paraprake tregojne një barazim mes të majtës dhe të djathtëve. Por ky interpretim do të rezultojë i gabuar.

"Jam sot këtu për të ftuar Lëvizjen socialiste për Integrim për të krijuar së bashku një qeveri të re".

Shumë e shpejt përgjigja nga zoti Meta:

"E pranoj ftesën e kryetarit të koalicionit fitues të vendit, Sali Berisha".

Socialistët sërish e shohin larg pushtetin.

"Ilir Meta nxitoi të bëhej paterica e kryeministrit të rrëzuar", ishte reagimi i kryetarit Rama.

Një seri ankesash që do të paraqiten në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve e më pas në kolegjin zgjedhor nuk do të ndryshojnë konfiguracionin e ri politik, por do të përforcojnë idenë e kryetarit Rama për mosnjohjen e rezultatit. Ai do të përballet dhe me zërat kundërshtues brenda partisë së tij që i kërkojnë dorëheqjen.

Por pozicioni i tij do të mbetet i pandryshuar:

"I kam të qarta detyrimet dhe radhët e punës sime. Të tjerët mund të nguten por mua kjo nuk më lejohet", shprehet ai më 18 korrik.

Në fund të korrikut mblidhet asambleja e PS. Rezultati i zgjedhjeve vlerësohet i papranueshëm. Sipas statutit zoti Rama nuk mund të jetë më kryetar. Më 28 gusht thirret Kongresi ku do të administrohen kandidaturat e reja. Vetë zoti Rama rikandidon. Nga zërat kundërshtarë paraqitet Arben Malaj i cili do të tërhiqet dhe në një garë thuajse formale zoti Rama do të ketë përballë vetëm zotin Maqo Lakrori. Kritikat ndaj tij do të jenë të vazhdueshme:

"Është e pafalshme që Edi Rama del nga Kongesi me një opsion personal. Në kongres nuk është diskutuar fare mundësia e daljes nga parlamenti i Shqipërisë", shprehet publikisht anëtari i Kryesisë Ben Blushi. Por këto zëra nuk do të mund të ndryshojnë rrjedhën e zhvillimeve brenda socialistëve.

E ndërsa opozita është e mbërthyer në problemet që lidhen me të ardhmen e saj, kryeministri vazhdon qetësisht aktivitetin e tij dhe po mbyll konfigurimin e qeverisë së re. Aleati i ri Ilir Meta do të marrë një fetë të madhe të tortës së pushtetit me tre ministri të rëndësishme dhe me peshë.


Socialistët, në fillim të shtatorit, kushtëzojnë hyrjen e tyre në parlament me kërkesën për hapjen e kutive mes debateve. Presidenti Bamir Topi bën thirrje për pjesmarrje të të gjithëve në parlament, por vendet e deputetëve socialistë do të mbeten bosh. Qeveria e re nis punën.

ODIHR nxjerr ne mes të shtatorit raportin përfundimtar. Edhe pse përmbushën shumicën e angazhimeve ndaj OSBE-së zgjedhjet nuk realizuan plotësisht potencialin e Shqipërisë për t'ju përmbajtur standarteve më të larta, cilëson raporti ku shkruhet edhe se nuk pati asnjë provë të numërimit të parregullt ose të manipulimit të rezultatit.

Por i njëjti tekst shprehet edhe se numërimi u bë keq ose shumë keq në 22 nga 66 vendet e numërimit të votave, përcaktim që shërbeu si gozhda në të cilën opozita vari thesin e pretendimeve të saj.


Socialistët nisin një cikël protestash. Për komunitetin ndërkombëtar megjithatë vendi i dialogut është në parlament. Nga qeveria ka ftesa për bashkëpunim, për trajtimin e pretendimeve të ngritura nga opozita por në asnjë mënyrë nuk pranohet hapja e kutive.

Socialistët vazhdojnë me protesta në qytetet kryesore të vendit për të kulmuar, më 20 Nëntor, me një manifestim të madh në Tiranë ku mbështetës të saj do të qëndrojnë për tre ditë para selisë së qeverisë.

Por kryeministri është kategorik: "Edhe Enver Hoxhën po ta zgjosh nga varri harroje se mund të ndryshosh vendimet e gjykatave të këtij vendi të lirë".

Socialistët vendosin ultimatum: "Nëse brenda 10 ditësh Sali Berisha nuk hap kutitë e votimit ne do ta ngremë në këmbë popullin shqiptar dhe do të ndalemi vetëm kur në Shqipëri të jenë shpallur zgjedhjet e parakohshme", deklaron Rama nga tribuna e protestës poshtë zyrave të kryeministrit.

Pas kësaj gjuha mes palëve acarohet: "Ajo çka unë i garantoj aleancës punisto-mafioze është se me darët e ligjit do t'i shkulim një e nga një dhëmbët e pastaj dhëmballët", shprehet kryeministri.

Nga pala tjetër vjen përgjigja: "I duhet të shkulë ministrat e tij nga karriket e tyre duke filluar nga zëvedësi i tij, pastaj duhet të shkulë familjen e tij prej poshtë tavolinës së qeverisë, dhe nëse do me gjithë mend ta cojë deri në dhëmballën e fundit këtë operacion antikorrupsion i duhet të shkulë vetveten nga karrikja e kryeminstrit".


Kryeministri do të shpërthejë me akuza të rënda në parlament e më pas do ta cilësojë kryetarin socialit si kreun e një kupole të mafies së ndërtimit. Epitetet e rënda nuk do mungojnë si kundërpërgjigje.

Qeveria do të organizojë një manifestim madhështor në Tiranë. Opozita do të rinisë një cikël të ri protestash duke zgjeruar arsyet e manifestimeve dhe me çështje ekonomike.
Situata mbetet e nderë duke mos paralajmëruar asgjë premtuese as për javët e para të vitit të ardhshëm. Papritur në këtë luftë thirret edhe Drejtësia. Orteqe padishë mbërrijnë në Prokurori dhe Gjykatën e lartë ku palët denoncojnë njëra tjetrën për korrupsion dhe shpifje

DREJTËSIA DHE PËRPLASJET

Në këtë mënyrë drejtësia rrezikon të kthehet lehtësisht në një tabelë qitjeje dhë në një objekt ku të shkarkohet atmosfera e elektrizuar politike, aq më tepër kur bëhet fjalë për një sistem, në të cilin besimi i shqiptarëve vjen vetëm duke u bjerrur.

Gjykatat dhe prokuroria patën në dorë dosje të nxehta. Në fillim të vitit Gjykata Kushtetuese u thirr në skenë për të ashtuquajturin ligji i dosjeve i miratuar dhjetorin e kaluar pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare për rishikimin e tij.

Socialistët dorëzojnë ankim në Kushtetuese. Për kryeministrin Berisha kjo gjykatë është në konflikt interesi: "Vendimarrje ne konflikt interesi absolutisht ky vend as ka pranuar as nuk do pranojë".

Trysnia ndërkombëtare ndaj qeverisë vazhdon nga të gjitha anët. Më 16 shkurt Gjykata kushtetuese e pezullon ligjin duke kërkuar mendimin e Komisionit të Venecias. Në Tetor ky organiziëm juridik i këshillit të Europës do e rrëzojë ligjin.


Si pasojë e sulmeve të forta për këtë ligj, kreu i grupit hetimor për cështjen e Gërdecit, Zamir Shtylla, i akuzuar direkt nga kryeministri, jep dorëheqjen. Dosja e shpërthimit tragjik është drejt mbylljes. Ish ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, më 11 shkurt, thirret në prokurori ku i komunikohet akuza për shpërdorim detyre. Do të jenë në total 29 persona që do të akuzohen për këtë ngjarje. Zoti Mediu do flasë në parlament për një proces politik: "Nëse prokuoria kthete në instrument të politikës kjo jo vetëm është e turpshme por dhe e rrezikshme"

Dosja përfundon në gjykatë 2 ditë përpara një vjetorit të shpërthimit tragjik, ditë e cila do të shërbejë si një moment proteste për opozitën. Socialistët do të organizojnë një pelegrinazh nga Gërdeci në Tiranë. LSI do të kërkojë largimin e kryeministrit.


Por kryeministri, ndërsa ka në krah të tij zotin Mediu do sulmojë prokurorinë: "Prokuroria me akuzat fallso që ka formuluar në fillim ka përdhosur të vdekurit"

Në Gjykatën e Lartë dosja do të kalojë përmes një kalvari zvarritjesh. Ndërsa në zgjedhjet e qershorit zoti Mediu rizgjidhet deputet dhe përfshihet sërish në kabinetin qeveritar duke bërë që të hapet një polemikë e re.

Por Ministri i Mjedisit Mediu do i kërkojë gjykatës pushimin e cështjes për shkak të imunitetit parlamentar. Çështja ndaj tij më 9 shtator do të mbyllet. Nga prokuroria reagimi do të jetë i thatë: "Ne kemi mbajtur një qëndrim të ndryshëm në seancë gjyqësore. Kemi dhënë dhe argumentat por në fund të fundit është gjykata ajo që vendos". - thotë kryeprokurorja Ina Rama.

Akuza nuk do të kërkojë më heqjen sërish të imunitetit për ministrin.

Kjo çështje do të lerë një shije të hidhur mbi sistemin e drejtësisë. Por nuk ishte e vetmja. Edhe dosja e rrugës Durrës Kukës, një hetim i gjatë ku dyshohej për një shpërdorim prej 230 milion eurosh e nën akuzë ishte vënë ministri Lulëzim Basha, u pushua, në 10 Prill, po nga gjykata e Lartë për mangësi proceduriale nga ana e Prokuorisë, ndonëse sipas shtypit për një rast analog po kjo gjykatë dhe të njejtët gjyqtarë kishin marrë një tjetër vendim.

Prokurorja e përgjitshme Ina Rama do të reagojë sërish vetëm me një fjali shumë ditë më vonë: "Vendimi i gjykatës së Lartë është i formës së prerë".

Ndërsa Ministri Basha në dalje nga gjykata do të flasë për mbylljen e një komploti politik antishqiptar: "Sot merr fund një komplot politik kundër rrugës Durrës-Kukës-Prishtinë".

Por pavarësisht pushimit të çështjes, kjo rrugë do të vazhdojë të jetë në qendër të debateve, veçanërisht pasi në një nga krahët e tij do të ketë një shembje masive. Opozita thërret në lojë sërish prokuorinë, ndonëse deklaron se ajo tashmë i është dorëzuar trysnisë së pushtetit.

Sistemi i Drejtësisë, do të jetë nga fundi i vitit objekt i deklaratave të njëpasnjëshme të përfaqësuesve të ndryshëm ndërkombëtarë të cilat janë në unison në kërkesën për një gjyqësor të përgjegjshëm që t'i bindet vetëm ligjit dhe që politika t'i mbajë duart larg këtij sistemi.

Shekulli

E çmendura 2009 ! (Janar - Maj)

12 muaj me lajme të ndryshme anembanë botës .E nis me Janarin me lajmet që kanë bërë më shumë bujë.22/1/2009- Brazil ,nje modele humb duar e kembe.
Arsyeja? Nje infeksion i diagnostikuar keq

http://www.hollywoodgrind.com/

Molelja Braziljane 20 vjece qe kishte perfaqesuar Brazilin ne konkurse internacionale tani lufton me vdekjen.Nje infeksion urine provokuar nga nje bakter vdekjeprures''pseudomonas aeroginosa'', eshte transformuar ne nje forme shume te rende.Mariana Bridi da Costa eshte shtruar ne koma ne nje spital ne Serra ne Espiritu Santo(Brazil)
E reja kishte filluar te kishte probleme me shendetin nga fundi i vitit '08 dhe ishte shtruar ne 30 dhjetor ne spital per nje infeksion ne rruger urinare.Sipas te dashurit Thiago Simoes,mjeket nuk e kuptuan direkt gjendjen e saj.
Infeksioni eci shume shpejt duke e detyruar te rikthehet ne spital dhe u diagnostikua me nje isuficence te veshkave qe e detyronte te mos oksigjenohej arteriet periferike dhe mjeket u detyruan ti presin duart.
Pas kesaj e reja pati nje emoragji te brendshme dhe u operua te kembet.
I ati, Agnaldo da Costa, u shpreh ne te perditshmen Folha qe ka frike per jeten e saj.Mariana per dy here ne '06 dhe ne '07 ka qen finaliste ne konkurset e bukurise dhe ishte zgjedhur per te perfaqesuar Brazilin ne MISS BOTA.

8/1/2009 - Ne Maine caffè te sherbyera topless


Lajme te mira per adhuruesit e topless ne Maine.Pas disa oresh diskutim komisioni i Vassalboro nje qyteze ne Sh.B.A ka aprovuar idene per tu hapur nje "topless coffee shop" ose me shqip Lokal me kamariere me sytjena.Ishte e kot iniciative e kundert e banoreve perreth per mos tu hapur.
Ceremonia e hapjes u transmetua nga 4 tv .Kunder Donald Crabtree nuk behej gje pasi ne Vassalboro nuk ekziston nje ligj per mos te hapur nje lokal te tille.

13/1/2009 - Nje grua 7zan me femije me 2 koka


Lisa Chamberlain eshte protagonistja qe ka tronditur Britanine E Madhe.Ne pritje te binjakeve siameze me nje trup Lisa,25 vjece ka vendosur qe ta coje deri ne fund shtatzanine.Nje tjtj rast ka ndodhur ne Sh.B.A me dy binjake (nje trup me dy koka)Abi & Brittany Hensel.Vajzat ngasin makinen ,mesojne,perdorin pc,jetojne ne familje,kane dy duar e dy kembe , 2 aparate frymemarrjeje.2 shtylla kurrizore,2 sistemem nervore.Duke pare ato me dhene force per te ecur perpara ka shtuar Lisa.Ajo dhe bashkeshorti Mike Pedace,32 vjec,kishin vendosur ta conin shtatezanine deri ne fund pavaresisht deformacioneve.E besimit katolik ajo shpreh se femija eshte nje dhurate e zotit.Mjeket thane se kane rreth 20 % shprese per te jetuar me nje Zemer te tille por ajo sndaloi sps prej vitesh donte nje femije

12/1/2009 - Australi,nxjerr jashte perdorimit peshkaqenin dhe shpeton kusheriren.

Per te shpetuar kusheriren qe ishte kafshuar ne kembe nga nje peshkqen 5 metra nje serfist nga Australia ka nxjerr jashte loje peshkaqenin me nje grusht ne koke duke e detyruar te leshoj vajzen dhe te iki.Vajza u shtrua ne spital e tronditur por ne gjendje te mire shendetesore.

Protagonistet:Syb Mundy & kusherira Hanna Mighal.

10/1/2009 -Sh.B.A, Google gjen femijen e grabitur.
Nje femije 9 vjece eshte grabitur nga ''gjyshja'' eshte gjetur nga policia nepermjet Google Street View.Programi e ka gjetur ne permjet GPS se celularit te saj


Natalie Maltais eshte marre nga gjyshja Rose duke i then prinderve te saj se nuk do e shihni me.Nena 52 vjece u kap.

27/1/2009 - Sh.B.A lindje rekord ne Kaliforni.
Lind 8 femije,6 meshkuj dhe 2 femra

Lindje rekord ne "Kaiser Permanente Medical Center",ne Bellflower, Los Angeles.Te vegjlit linden ne gjendje te mire shendetesore.Ata linden 9 jave para dates qe ishte caktuar me lindje cesare .46 mjeket mbaruan ''pune'' per 4 minuta dhe menduan se ishin 7 dhe jo 8.
8 te miturit jane afersisht nga 680 gr ne 1,470 kg. Nje tjt rast ndodhi ne '08 ne Houston por linden 6 femra dhe 2 meshkuj

7/1/2009 - Eshte 7zan, e ema i hap barkun.
Afganistan,vajza ishte perdhunuar !
Nje vajze nga Afganistani qendror mbetur 7zan pas nje perdhunimi eshte shtruar ne spital ne gjendje shume te rende shendetesore duke kryer nje abort te improvizuar nga e ema dhe i vllai.I kane hapur barkun per ti nxjerre fetusin 5 muajsh.Ne komunitetin Afgan konsiderohet nje cnderim per familjen nese vajza ngel shtatzene para martese.Perdhunuesi eshte arrestuar.

Rasti ka ndodhur ne provincen Bamiyan.E reja kishte mbajtur te fshehte shtatezanine e saj por kur prinderit e moren vesh vendosen ta zgjidhnin ceshtjen brenda mureve te shtepise.Pasi e moren vesh vajza u lidh kembe e duar ,u terhoq ne stalle dhe me nje thike i nxorren fetusin jashte.Me pas e qepen me gjilpere thesi.Ne kalimin e pak oreve ajo u infektua dhe u dergua ne spital ku u be me mire nga gjendja shendetesore.

23/1/2009 - Uells ,femija pi cigare qe 3 vjec.
Arrestohet e ema
Nje grua 24 vjece Kelly Marie Pocock, eshte futur ne burg dhe duhet te qendroje 10 muaj se la femijen te pinte duahan ne moshe 3 vjece.Rasti ka ndodhur ne Merthyr Vale ,Glamorgan(Uells).Nje mike e gruas ka denoncuar per kete rast.Mikja e shtepise ka filmuar me cel krishtlindjet ' 07 ku femija ndizte nje cigare dhe menjehere video shkoi ne asistencen sociale.

Ajo tregon se ka pare femijen duke mbajtur disa cigare ne dore.Video tregon marrjen ne dore te cigares,vendos ne goje,e ndez dhe e thith.

13/1/2009 - e vdekur prej dy ditesh,lind femine.
BM,e ema e mbajtur ne jete artificialisht
Event madheshtor ne Britani:e bija e nje gruaje e vdekur nga hemoragji cerebrale ka lindur me operacion vtm 25 javeshe e gjalle dhe ne gjendje te mire shendetesore.Vajza eshte e bija e nje kampione patinazhi angleze.
E vdekur ne muajin e 7 te shtatezanise.Mjeket kane mbajtur te gjalle artificialisht zemren e saj klinikisht e vdekur duke mundur te lind femija.
Jayne Soliman vdiq 41 vjece.Fal operacionit ajo arriti te lind te bijen Aya Jane.

27/1/2009 - Poloni,vetvaret para webcam-eres.
Nje polak 27 vjec nga Zargoz ka transmetur vetvarjen e tij ne web,DIREKT.Nje perdorus i netit ka lajmeruar menjehere policine por ata kur kishin mberritu e gjeten te vdekur.I riu nuk kishte lene ndonje mesazh per aktin qe kreu.Te afermit e te vetvrarit ishin ne shtepi ne momentin e vetflijimit por nuk dinin gje.Tragjedia ndodhi naten mes te dieles dhe te henes.13/2/2009 -Britani,baba 13 vjec.
I riu,ose me sakte i mituri, quhet Alfie dhe ka vetem 13 vjeç ! Vajza ka vetem 15 vjeç dhe quhet Chantalle ! Jane nje nga ciftet me te mitur ne bote qe i kane dhene jete Maisie Roxanne, vajzes se tyre !
Alfie ishte vetem 12 vjeç kur pati nje nate te nxehte me Chantalle, pa u merakosur te perdorte "masat mbrojtese" !

Diten Alfie loz Playstation, ndersa pasdite shkon te takoje femijen me nenen e vet !
Prinderit e tyre edhe se te shqetesuar fillimsht, vendosen ti mbeshtesin prinderit femijerore !

Alfie thote " do jem nje baba shembullore, dhe do kujdesem vertet per femijen tim ! "

5/2/2009 - Sh.B.A,shtepiakia me gjoks guinness.

Nje grua nga Teksasi ne SHBA eshte gati te beje gjithcka per te realizuar endrren e saj, per te patur gjoksin me te madh ne bote.

Sheyla Hershey ka kryer tete operacione dhe deri tani ka perdorur 4 litra silikon. 28-vjecarja thote se nuk do te ndalet derisa te kete nje gjoks edhe me te madh, per te cilin u nda edhe nga i dashuri, qe i kishte kerkuar te mos kryente me nderhyrje.
http://www.fun-on.com/img/sheyla_hershey.jpg
Por Hershey po perballet edhe me ligjet ne Teksas, qe kane vendosur nje limit per sasine e silikonit qe duhet te perdoret ne te tilla nderhyrje, ndersa mjeket e kane paralajmeruar per rrezikun e “shperthimit” te gjoksit.

Por vajza ka mesuar se ne Brazil nuk ka kufizime te tilla dhe pas nderhyrjes se nente po pergatitet per nje tjeter, per te siguruar rekodin boteror.

12/2/2009 -Indonezi,operohet njeriu peme.
Quhet “Njeriu Pemë” për shkak të masivit të lythate të stërgjata dhe të stëmëdha që ndodhen në të gjithë trupin, sidomos në pjesët e këmbëve dhe të duarve.

Dede Koswara, 38 vjec i cili jeton në provincën West Java të Indonezisë iu nënshtrua një ndërhyrje kirurgjikale për të bërë dhe prerjen e tyre. Gjatë një operacioni që u krye vitin e kaluar doktorët arritën të heqnin, për herë të parë 13. 2 kilogram nga masa e lythave që rriteshin me shpejtësi në trupin e 38 vjecarit, por paralajmëruan se ato do të rriteshin sërish.

“Ende nuk ka ndonjë mjekim, për këtë sëmundje prandaj duhet operimi cdo tre – katër muaj sepse lythat vazhdojnë të rriten“- thotë Rachmatdinata, drejtor i spitalit të Hasan Sadikin Hospital në rajonin West Java të Indonezisë.

Falë ndërhyrjes vitin e kaluar, Koswara për herë të parë pas disa vitesh, mundi të lëvizte duart e tij me lehtësi. Më dendur masivi i lythave gjendet rreth këmbëve dhe duarve, por ato janë të përhapura në të gjithë trupin.

Dermatologët amerikanë e shpjegojnë këtë si një defekt gjenetik, që do të thotë që trupi i tij nuk është në gjëndje të ndalojë rritjen e lythave të shkaktuara nga virusi papilloma.

Në fillim u shpresua se mjekimi i tij me doza të vitaminës A do të mbante nën kontrollon rritjen e lythave, të cilat kanë bërë që 38 vjecari të braktisej nga gruaja dhe të mos jetë në gjendje të kujdeset për dy fëmijët e tij.

24/2/2009 - Gjermani,shitesja vjedh 1.3 euro.
Punonte ne supermarket,e heqin nga puna.
Nje gjykate ne Berlin ka konfrmuar heqjen nga puna te nje shitese qe kishte vjedhur 1.30 euro.Gruaja Barbara E. 31 vjece eshte kapur nga lamerat qe ka vjedhur 48 dhe 82 cent.


27/2/2009 - Mami i 8-njakëve merr ofertë për të luajtur film porno.
Gruaja që është bërë e famshme në të gjithë botën, pasi solli në jetë tetënjakë ka marrë një ofertë për një vlerë prej një milion dollarësh për të luajtur një film pornografik. Nadya Suleman që banon në Kaliforni, 33 vjeçe, nuk ka të ardhura, nuk ka një burrë që ta mbështesë ekonomikisht dhe tetënjakët e lindur së fundmi i janë shtuar gjashtë fëmijëve të tjerë, që ajo kishte më parë për të ushqyer. “Ka një interes të madh rreth historisë së kësaj gruaje dhe ne duam ta ndihmojmë të përmirësojë llogarinë e saj bankare”, ka komentuar mbi ofertën drejtuesi i një shtëpie për filma për të rritur. Sipas Stephen Hirsch, administratori i deleguar nga “Vivid Entertainment”, me qendër në Los Anxhelos, gruaja ndërkohë është duke e marrë parasysh ofertën e duke u përballur me sfidën me veten për ta vlerësuar atë. Gjatë një interviste televizive, Suleman ka deklaruar se ka shumë nevojë për ndihmë ekonomike për të rritur tetë bebet e saj, të cilët shuam shpejt do të dalin nga spitali. Megjithatë, gjërat nuk janë të thjeshta, një kompani rivale me “Vivid”, kompania filmime “Pink Visual” e ka ftuar Suleman që ta refuzojë këtë ofertë duke i ofruar furnizimin me panolina për të gjithë tetënjakët e saj, në rast se ajo e refuzonte kërkesën nga “Vivid”. “Ky është një veprim përgjegjësie dhe oferta jonë zëvendëson një ndihmë efektive për fëmijët e saj dhe një mënyrë për ta ndihmuar që nëna e tyre të mos bëhet qesharake”, tha menaxheri i Pink, Kim Kysar.

22/3/2009 - BM,Sex ne parlament
Pushteti dhe seksi ndajnë të njëjtin shtrat por në Britaninë e Madhe ushtrohen edhe në parlament. Një deputet i partisë laburiste Nigel Grifiths është zbuluar se ka kryer marrëdhënie seksuale me një brune brenda parlamentit britanik.

Lajmin e ka bërë të ditur gazeta "News of the World" që akuzon deputetin 53 vjecar se jo vetëm që ka tradhëtuar gruan por ka turpëruar edhe vetë institucionin, kur futi në zyrën e tij këtë grua më 11 nëntor të 2008 në të njëjtën ditë kur i gjithë vendi përkujtonte heronjtë e luftës.

Grifith i cili është martuar prej 30 vjetësh ka ftuar vajzën në ketë fotografi për një orë në studion e tij duke filmuar aktin e tyre seksual.

Marrëdhënia më pas ka vazhduar edhe jashtë ambienteve të zyrës ku mesa duket deputetit i është dukur mjaft argëtuese njollosja e parlamentit.

Në fund të aktit, depuetti është filmuar I shtrirë lakuriq në divan duke pirë cigare. Grifith një mik i ngushtë i kryeministrit Gordon Broun i ka mohuar akuzat duke i vlerësuar fotografitë si manipulim.

Por tani ai akuzohet se ka turpëruar dhomën e përfaqësuesve dhe mund të pezullohet nga detyra.


Quhet Uggs dhe eshte mbiquajtur si macja me e shpifur ne tere boten.
YouTube - Ugliest Cat in the World

4 minuta per te parkuar nje makine.Kaq i duhen nje FEMRE per te bllokuar trafikun 29/3/2009
http://www.youtube.com/watch?v=-uLECuGK07U

-Sh.B.A,transi serish 7zan
http://img.dailymail.co.uk/i/pix/200...ie_468x490.jpg
Thomas Beatie, 34-vjeçari nga Oregoni, që u bë i famshëm si “burri i parë shtatzënë” në histori, e provon sërish.
Të jesh nënë është bukur. Dy herë, akoma edhe më shumë. Thomas Beatie, 34-vjecari nga Oregoni, që u bë i famshëm si “burri i parë shtatzënë” në histori, e provon sërish.

Pasi i dha jetë vajzës së tij, Susan Juliette, verën që sapo shkoi Beatie pret një fëmijë të dytë. Edhe këtë herë gjithcka është mundësuar në mënyrë artificiale, me një donator sperme gjetur përmes internetit. Lajmin e ka dhënë ai vetë gjatë një interviste dhënë së bashku me gruan 46-vjearen, Nancy për gazetaren Barbara Walters të ABC News.

“Jam në tremujorin e parë të shtatzënisë”- deklaron Thomas, duke shpjeguar se kishte ndërprerë kurën me baze testosteroni pas lindjes së të voglës Susan, pikërisht për të pasur një tjetër fëmijë.

“Ndihem shumë mirë. Kam bërë analiza dhe vizita të shumta dhe gjithcka për momentin ecën për bukuri”- siguron ai. Sipas parashikimeve të bëra, fëmija pritet të lindë 12 qershorin e ardhshëm.

Në intervistën e tij, burri flet për periudhën e lindjes së Susan, duke rrëfyer për dhimbet që e shoqëruan për orë të tëra. “Nuk kam dashur të bëj lindje me operacion dhe ka qenë Nancy ajo që preu kordonin ombelikal të foshnjës”.

I lindur grua, Thomas iu nënshtrua një operacioni kirurgjikal për të hequr gjoksin dhe prej vitesh merr hormone dhe bën terapi për të pasur një pamje mashkullore.

Zgjedhja e tij për të qenë një trans-mama nuk ka qenë e lehtë. “Kam mbetur i shokur nga fakti që lajmi bëri xhiron e botës për pak orë”- thotë ai, duke shtuar se e ka parë veten në site të ndryshme anekënd globit, Kinë, Rumani, Rusi dhe Brazil.

Nuk ka qenë e lehtë edhe për një tjetër fakt. Ai pranon të thotë se pas kësaj ka marrë kërcënime anonime përmes internetit, madje edhe kërcënime me vdekje.

Në fakt, sot, Nancy e Thomas e konsiderojnë familjen e tyre një familje normale, madje tradicionale. “Jemi, një burrë, një grua dhe një fëmijë. Me një fjalë, një familje, si shumë të tjera”- përfundon ai.

16/4/2009 - BM ,identike me te bijen fale bisturise
50-vjeçarja britanike Janet Cunliffe, të cilën shpesh e ngatërrojnë me vajzën e saj Jane, ka pranuar se ka shpenzuar më shumë se 11 mijë euro për t’u dukur si vajza e saj 22-vjeçare.
Janet ka njoftuar se ndërhyrjet kirurgjike nuk i ka bërë për t’i konkurruar vajzës së saj, por për shkak “të kërkesës së domosdoshme të moshës”.

“Kur kam shikuar se sa tërheqëse është Jane, më është kujtuar vetja në moshën e saj dhe thjeshtë kam dashur të shoh se si do të ishte po të dukesha edhe njëherë ashtu. Kam gjene të mira dhe lëkurë të pastër, megjithatë është dashur të bëhen disa korrigjime”, ka shpjeguar Janet.

Janet i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjike për zmadhimin dhe ngritjen e gjinjve, pastaj tërheqjen e kapakëve të syve dhe zmadhimin e lehtë të buzëve. Pjesën tjetër të parave e ka shpenzuar duke e kthyer trupin në formë dhe duke iu nënshtruar një regjimi tjetër ushqyes.

13/4/2009 - Rusi vret te bijen se veshi minifund
Një baba në Rusi ka punësuar për të vrarë tre bashkatdhetarë për të vrarë të bijën 21-vjeçare, e cila “duhej të dënohej” pasi vishej në një mënyrë të turpshme, duke dhunuar traditën islamike. Ngjarja ka ndodhur në Rusi, në veriun e Shën Petersburgut, ku një shitës me origjinë nga Azerbajxhani, Gafaro Kirimov, 46 vjeç, ishte lodhur nga të dëgjuarit e provokimeve të patriotëve të tij. E bija kishte vendosur të mbante një minifund për në shkollë, në Universitetin e Mjekësisë, ku studionte. Por babai i saj kishte pranuar sugjerimet e disa miqve, që ta lante me gjakun e saj, atë që ata e quajtën një turp të pakapërcyeshëm, siç shkruan tabloidi rus “Komsomolskaia Pravda”. Ai punësoi tre azerbajxhanas dhe iu dha 100 mijë rubla (2.200 euro). Ata e rrëmbyen e vajzën, dhe pasi e larguan nga qyteti, e vranë me dy goditje në kokë, duke e hedhur më pas trupin e saj në një pyll. Më pas babai ka denoncuar zhdukjen e së bijës, por ka tradhtuar veten, duke e deklaruar të vdekur vajzën, gjë që ka bërë të dyshojë policinë. Ai rrëfeu ngjarjen dhe emrat e bashkëpunëtorëve.

15/4/2009 -Sh.B.A,Ngrin spermen per 22 vjet, i vjen ne jete nje vajze

Chris Biblis, nje 39-vjecar nga Karolina e Veriut, eshte bere baba pas 22 vjetesh, fale mbajtjes ne ngrirje te spermes se tij. Vajza, Stela, erdhi ne jete me 25 shkurt.

Kur ishte adoleshent Biblis i ishte nenshtruar kimioterapise dhe radioterapise pasi vuante nga leucemia dhe per shkak te mjekimeve u kthye ne steril. “Eshte nje mrekulli”, u shpreh 39-vjecari, ndersa per mjeket e klinikes ku u krye farezimi, ky eshte nje rast rekord, per shkak te kohes se gjate te mbajtjes se spermes ne ngrirje perpara perdorimit.

E porsalindura u ngjiz ne epruvete pas kembenguljes se nenes se Chris, qe ishte e deshperuar se mund te mos behej dot gjyshe. Sperma ishte ruajtur qe prej vitit 1986, ne kohen kur gjendja shendetosore e Chris 13-vjecar nuk ishte e mire. Por tre vjet pas terapise ai u sherua. “Isha djalosh, doja nje jete normale si te tjeret. Mendimi qe do martohesha e do kisha femije ishte gjeja e fundit qe mendoja”, tha Chris per televizionin ABC.

Rasti i Biblis u be publik per te treguar hapat gjigante te bera ne terapite kunder sterilitetit ne dy dhjetevjecaret e fundit. Procedura e sofistikuar per te sjelle ne jete Stellen nuk ekzistonte kur sperma e te atit te saj u fut ne ngrirje. Nga sasia e konservuar u mor nje qelize sperme e shendetshme, u vendos ne nje veze te bashkeshortes se Biblis, Melodie, dhe me pas u mbart ne mitren e gruas.

Kjo metode eshte testuar per here te pare me sukses ne vitin 1992.

27/4/2009 - Kanada,Seks ne kazanin e plehrave, ndalohet cifti .
Deshira e shfrenuar per te konsumuar intimitetin e tyre dhe mungesa e nje vendi per ta bere kete, e ka detyruar nje cift te beje seks brenda nje kazani plehrash.

Ngjarja ka ndodhur ne Saanich te distriktit Brithis Columbia ne Kanada. Dy te dashurit nuk kane arritur te shkojne deri ne fund te aventures, pasi jane zbuluar nga nje polic dhe kane perfunduar ne komisariat.

Djali, nje 26-vjecar me precedente penale, eshte arrestuar edhe sepse ishte shpallur ne kerkim, ndersa vajza 30-vjecare, pas marrjes ne pyetje eshte lene e lire. Policit i kishte terhequr vemendjen kazani i plehrave, pasi prej andej degjoheshin zera te cuditshem.

Ai vendosi te kontrolloje dhe zbuloi dy te dashurit te zhveshur, te perfshire nga pasioni.

27/2/2008 - 27/2/2008 - Hungari,pushohet nga puna per nje porno.
Një agjente e policisë hungareze ka përfunduar në telashe, pasi u kap duke xhiruar një film pornografik. Livia Kovacs, 36 vjeçe, nga Budapesti, vendosi të interpretojë në një film “Hard Seks” për të fituar disa para më shumë, se sa merrte nga puna si oficere policie. Por njëri prej kolegeve të saj e pa rastësisht filmin dhe e denoncoi tek shefat. Këta të fundit vendosën menjëherë ta pushtojnë nga puna. Ajo çka inatosi edhe më shumë shefat e saj, ishte fakti se në film Livia interpretonte pikërisht një police seksi dhe kishte përdorur uniformën e saj të punës. Në motivimin e pushimit nga puna, drejtuesit e policisë shprehen “për njollosje dhe ofendim të uniformës së policisë”. Në filmin porno, në fakt Livia interpretonte në rolin e një agjenteje policie sado-mazokiste, e cila përdor uniformën, prangat dhe shkopin e gomës për të vënë poshtë burra e gra. “Nuk prisja që të më pushonin”, - ka thënë agjentja e bukur, megjithëse pas lekëve që ka marrë, natyrisht që nuk shqetësohet edhe aq shumë që humbi punën. Veçanërisht pasi ka nisur të marrë një sërë propozimesh për të marrë pjesë në filma të tjerë pornografikë.

11/5/2009 -Kine,pas 3 vjet martese gruaja del qe eshte mashkull

Nusja e rrejshme kineze ka kaluar tri vite martesë me bashkëshortin i cili nuk e ka ditur se është martuar me një burrë. Ai e ka dëgjuar të vërtetën vetëm në gjykatën e qytetit Zechuan.
Bashkëshorti lehtë i mashtrueshëm Fu Shitou nga Zhechuan është martuar me transvestitin 44-vjeçar Wei Jinhua pasi që ishte miqësuar me kunatën e tij. Wei pas një zënke me bashkëshortin ka ikur nga shtëpia. Policia e ka kapur dhe e ka kontrolluar. Fu është shokuar kur ka dëgjuar të vërtetën në gjykatë.“Nuk mund ta besoj se nuk e kam ditur. Por, asnjëherë nuk kemi bërë seks kështu që nuk kam mundur as ta di. Vetëm kam dashur që të përkujdeset për mua”, ka thënë i shkreti Fu.Gjykatësi e ka liruar Wein dhe ka thënë se policia vetëm është dashur ta qeth si mashkull, por jo edhe ta arrestojë.

18/5/2009 - Sh.B.A,binjake, por me baballare te ndryshem

Dukej e pamundur, por ja qe ndodh. Nje cift nga Teksasi ka mbetur me goje hapur nga analizat e ADN-se se femijeve te tyre, ndersa burri ka zbuluar pervec te tjerave edhe tradhetine e te shoqes.
Dy vellezer binjake zbuluan se nuk kane te njejtin baba. E ema, pas te shoqit, kishte kryer marredhenie seksuale pak ore me vone dhe me te dashurin. Pasi ishte fekonduar veza e pare, ndodhi edhe fekondimi i te dytes qe permbante genet e te dashurit te gruas. Megjithate burri deklaroi se nuk do ta ndante te shoqen dhe do ta rriste femijen sikur te ishte i tija.

21/5/2009 - Angli,modelja ndërron seks, bëhet burrë
“Për vite me radhë kam qënë nën kurthin e trupit të femrës, por edhe pse quhesha një grua e bukur, sërisht nuk ishte kjo që unë dëshiroja”. Me këto fjalë ish-modelja sot 31 vjecare Katherine Dalton ka përshkruar transformimin e saj në mashkull për tabloidin anglez, “The Sun”. Tani Katherine quhet Adrian, por pasi iu nënshtrua operacionit kirurgjikal që e riktheu në një mashkull. ”Tani ndjehem e kompletuar dhe fantastike” shton ajo për tabloidin. Madje Adriani tani shprehet se ndjehet dhe tërheqës për shumë gra që e shohin. Katherine sot Adrian, lindi dhe u rrit në fshatin anglez, Stonar të Wiltshire, por që gjithmonë ka reflektuar një karakter ecentrik dhe me sjellje djali. “Kisha filluar të ndjehesha keq, pavarësisht se kisha një trup të bukur, bionde e seksi. Kështu hyra në një program që merrej me trajtime psikologjike për identitetin seksual të njerëzve, derisa arrita deri këtu ku jam sot”.


Evi, forumivirtual.com

Saturday, December 26, 2009

Dyqani i meshkujve

Ishte hapur një market me 5 kate, ku femrat mund të shkonin e të zgjidhnin nga një mashkull dhe për çdo kat, karakteristikat e meshkujve ndryshon në progresion.

Në këtë market ka vetëm një kusht, që nëse hyn në një kat, je e detyruar të zgjedhësh mashkullin e atij kati, ose mund të ngjitesh një kat më lart, por nuk mund të zbresësh në katin e mëparshëm.Një ditë, nisen një grup vajzash, të zgjidhnin meshkuj...Në katin I-rë tek dera shkruan:
- Meshkujt që ndodhen pas kësaj dere, kanë nga një punë dhe i duan fëmijët.
- Femrat mendojnë "Më mirë se ç'kemi është, po pse të mos shikojmë më sipër !"

Në katin e 2-të tek dera shkruan:
- Meshkujt e këtij kati janë në punë, i duan fëmijët dhe janë bukuroshë
- Femrat "Hmmm, s'qenka keq, po të shohim njëherë edhe sipër ç'do të ketë"

Në katin e 3-të tek dera shkruan:
- Meshkujt në këtë kat kanë nga një punë shumë të mirë, i duan shumë fëmijët, janë bukuroshë dhe ndihmojnë jashtëzakonisht shumë edhe tek punët e shtëpisë.
- Femrat " O Zot, shumë interesante, por sipër ka edhe dy kate të tjerë"

Në katin e 4-t tek dera shkruan:
- Meshkujt e këtij kati kanë punë shumë të mirë, i duan shumë fëmijët, janë të bukur, të ndihmojnë tek punët e shtëpise dhe janë shumë... shumë romantikë.
- Femrat " Ua këta qenkan mrekullia vetë, kushedi çfarë mund të ofrojë një kat më sipër..."

Në katin e 5-ë tek dera shkruan:
- Ky kat është bosh dhe është hapur vetëm për tu mbushur mendjen femrave, se është e pamunudur që ti kënaqësh ato.

Dalja është në të majtë.


"Zeri Yt", redaktoi : Stop Injorancës

Fakte magjepsëse rreth dashurisë

Dashuria është një gjë shumë e bukur... por edhe e çuditshme gjithashtu. Më poshtë janë 25 fakte rreth dashurisë.1. Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë.

2. Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.

3. Nëse vjen momenti për intimitet që në fillim të marrëdhënies, 78% e vajzave nuk pranojnë nëse nuk janë depiluar.

4. Vajzat feministe kërkojnë më shumë se të tjerat të kenë një marrëdhënie romantike.

5. Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë rënë më shumë në dashuri me dikë që kanë vite që e njohin, se sa me një të saponjohur.

6. Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit të tyre.

7. Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mëndje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

8. Dashuria ka të njëjtin efekt në trup njësoj si edhe frika e madhe. Te një person i dashuruar shfaqen të njëjtat simptoma si te një person që ndjen një frikë të madhe – zmadhim të bebes së syrit, duar të djersitura, dhe rritje të të rrahurave të zemrës

9. Skanimet e trurit kanë treguar se kur njeriu shikon foto të njeriut të zemrës, truri reagon menjëherë duke treguar dëshirë.

10. Vajzat e fisit Tivi në Pacifikun jugor martoheshin që në lindje.

11. Shërbimi “Detektori i dashurisë” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut të dashur, nëse ai vërtet është i ndershëm në atë që thotë. Telefoni analizon kordat e zërit për të parë nëse ai flet me dashuri apo jo. Përdoruesi merr një analizë të bisedës nëpërmjet një mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizën, përqendrimin dhe ndershmërinë me të cilën ka folur personi tjetër në linjë.

12. Rreth 11% e grave kontrollojnë menjëherë online për të parë të dhënat e një personi që e kanë takuar ose që presin ta takojnë, kundrejt 7 % të meshkujve.

13. Me kalimin e kohës, partnerët tentojnë të kenë gjithmonë e më shumë të njëtat sjellje.

14. Njerëzit tentojnë të kthejnë më shumë kokën në të djathtë se sa në të majtë kur puthin dikë (65% e njerëzve e kthejnë kokën në të djathtë).15. Tradita e unazës së fejesës ka ardhur që në shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unazë të fejuarës së tij Mary nga Burgundy.

16. Rreth 43% e grave preferojnë që partnerët të mos tregojnë shenja ‘dashurie’ nëse nuk janë të sigurt për një lidhje.

17. Njerëzit që sapo kanë rënë në dashuri tregojnë zvogëlim të hormonit serotonin- në nivele aq të ulëta sa dhe te një person i sëmurë.

18. Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes.

19. Sipas një teorie matematike, ne duhet të takojmë shumë njerëz para se të zgjedhim partnerin e përjetshëm. Sipas probabilitetit vetëm kështu ka më shumë shance për një çift të suksesshëm.

20. Mjekra e burrave rritet më shpejt kur ata mendojnë për seks.

21. Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra çdo vit në adresë të Zhulietës, çdo Valentin.

22. Nëse një person refuzon një lidhje, personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar- thotë Helen Fisher autor i librit ‘Pse dashurojmë’. Pjesët e trurit që aktivizohen kur ne jemi të gëzuar vazhdojnë të mbeten aktive.

23. Ka një arsye pse ndodhin romancat në zyrë; Rënia në dashuri është shumë e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetësia, afërsia ... dhe romanca.

24. Një në pesë marrëdhënie dashurie afatgjata ndodhin pasi njëri nga partnerët është i përfshirë në të.

25. Një marrëdhënie romantike i bën të dy partnerët të lumtur. Sa më afër ndihemi aq më të lumtur jemi!

Shekulli

Wednesday, December 23, 2009

Angli, vëllezërit martojnë fëmijët bashkë

Dy vëllezër shqiptarë emigrantë në Londër janë dënuar me 6 vite burg në total pasi ilegalisht martuan fëmijët e tyre me njëri-tjetrin.

Kujtim Lleshi i njohur në Angli me emrin Resmi Lleshi i tha policisë, se për të shpëtuar vajzën 12 vjeçare nga gjetja e një të dashuri të papërshtatshëm dhe jo mysliman, ra dakort me vëllain, Rexhep Lleshin, ta martonte atë me djalin e tij.


Inçestit dhe kulturave të importuara në Shqipëri !


Martesa mes dy kusherinjve te pare ndodhi me 25 mars 2008 ne shtepine e Rexhep Llleshit, pasi sipas tyre ata kishin pyetur nje imam i cili i kishte thene se kjo martese sipas fese islame eshte e lejueshme. Pasi kane kryer lutjen e marteses, te dy vellerzerit sebashku me nenen e djalit 16 vjec, i kane inkurajuar ata te kryejne marredhenie seksuale. Te nesermen ne mengjes nena e djalit ka kontrolluar carcafet per gjetjen e shenjave te gjakut.

Mosgjetjen e shenjave te gjakut, ia ka treguar bashkeshortit Rexhep Lleshi, i cili e ka rikthyer mbesen e tij tek i vellai duke i thene se ajo nuk ishte e virgjer dhe e ndershme. E tronditur nga ajo qe kishte ndodhur nje nate me pare, 12 vjecarja ia ka treguar ngjarjen nenes se saj e cila ishte divorcuar prej Kujtim Lleshit, i cili ishte martuar perseri dhe kishte 7 femije.

Menjehere nena e vajzes e ka denocuar ngjarjen ne polici dhe me pas kjo martese ilegale eshte hetuar nga skuadra e krimeve seksuale. Gjate procesit gjyqesor ne te cilin viktima mes loteve gjeti kurajon te deshmonte, dy vellezerit nuk i kane pranuar akuzat, pasi sipas tyre, ata nuk kishin kryer ndonje krim.

Gjykatesi Robert Fraiser Morrison duke lexuar masen e denimit me nga tre vjet burg per dy vellezerit, tha se kjo ngjarje ishte nje incident i papelqyeshem dhe se ne Britanine e Madhe e madhe, inicimi i marredhenies seksuale te nje vajze 12 vjecare perben krim te denueshem me burg.

Kujtim Lleshi i ka bertitur gjykatesit pse ai e denoi duke iu drejtuar me fjalet: “Une s’jam kriminel, doja te mbroja vajzen time”. Ai ka rezistuar per disa minuta qe te mos shoqerohej nga gardianet drejt qelive te gjykates. Eshte dashur perdorimi forces nga pese gardiane duke e terhequr ate zvarre per ne qeli.

(top-channel.tv)

Këto nuk janë rite dhe tradita shqiptare, por tradita të importuara orientale dhe pikërisht për këtë arsye redaktova nga titulli, pjesën "vëllezërit shqiptarë", sepse një shqipfolës nuk është domosdoshmërisht shqiptar.(S.I)

Tuesday, December 22, 2009

Falsifikimet e Historisë – nga Enciklopedia Britanike

Përse lodhet kaq shumë Berisha dhe njerëz si ai në Shqipëri të na mundojnë kaq shumë? Sepse ustallarët e tyre, çuditërisht, duan t'u mohojnë shqiptarëve të mësojnë disa të vërteta, që bota i lexon çdo ditë, ato janë të botuara në enciklopedira, libra, shkrime, në shtyp dhe në internet.

Përse vetëm ne shqiptarët s'duhet t'i dimë këto gjëra? Kjo është një pyetje, që KOHA do t'i japë një ditë përgjigje të plotë, të thjeshtë, përfundimtare. Por, le të shohim se ç'thuhet në faqen e mëposhtme të internetit.Te http://encyclopedia.jrank.org/DIO_DRO/DONATION_OF_CONSTANTINE_Donatio.html lexojmë këto rradhë për Fallsifikimin e dokumentit DHURATA E KONSTANDINIT:

DONATION OF CONSTANTINE (Donatio Constantini), the supposed grant bythe Emporor Constantine in gratitude for his "conversion by Pope Silvester", to that pope and his successors for ever, not only of spiritual supremacy over the other great patriarchates and of all matters of faith and warship but also of temporal dominion over Rome, Italy." The famous document, known as the Constitutum Constantini and compounded of various elements (notably of apocryphal Vita S. Silvestri) was forged at Rome some time between the middle and end of the 8th century, was included in the 9th century in the collection known as the False Decretals, two centuries later was incorporated in the Decretum by a pupil of Gratian, and in Gibbon's day was still."enrolled among the decrees of Canon Law" by the tacit or modest admitted of the advocates of the Roman Church ." It is now universally admitted to be a gross forgery.

DHURATA E KONSTANTINIT (Doantio Constantini), dhurata e hamendësuar e Perandorit Konstandin si shenjë falenderimi për "konvertimin e tij nga ana e Papës Silvestri", ndaj atij pape dhe pasardhësve të tij përgjithmonë, jo vetëm për supremacinë shpirtërore mbi patriarkatet e tjera dhe mbi të gjitha çështjet e fesë dhe të adhurimit, por edhe si sundim i përkohshëm mbi Romën, Italinë." Dokumenti i famshëm, i njohur si Constitutum Constantini dhe i përbërë nga elementë të ndryshëm (mbi të gjitha Jeta apokrifale S. Silvestrit) u fallsifikua në Romë aty nga mesi dhe fundi i shekullit të 8-të, u përfshi në shekullin e 9-të në koleksionin e njohur si Dekrete të Rreme, dy shekuj më vonë u përfshi në Decretum nga nxënësi i Gracianit, dhe akoma në ditët e Gibonit ishte ende "i përfshirë në dekretet e Ligjit Kanonik", me pëlqimin e heshtur dhe modest të avoketërve të Kishës Romane." Ai "dokument" është pranuar nga të gjithë si një mashtrim i trashë.


Sa më shumë depërton në burimet shkencore dhe divulgative të botuara në internet, aq më shumë të dhëna interesante dalin mbi fallsifikimet e mundshme, që mund të jenë bërë në shkrimin e Historisë.

Shkrime të tilla mungojnë krejtësisht në Shqipëri, dhe asnjë redaktor gazete nuk merr përsipër të botojë shkrime të tilla. Kanë frikë. Këtë fakt ma pohoi mua vetë Nuri Dragoti i Republikës kur unë i shkova në maj të këtij viti te Republika me një shkrim në dorë mbi disa gjetje të mia të reja mbi historinë e Mesjetës.

Por, nga përvoja ime personale (nga vështirësitë, që kam ndeshur para dhe gjatë botimit të shkrimeve të mija në Koha Jonë dhe Republika, aq sa dhe pjesë të caktuara të shkrimeve janë ngatërruar e bërë të palexueshme me qëllim) jam i bindur se shpejt a vonë, të gjitha gazetat dhe i tërë shtypi e televizioni shqiptar do të hapë temën e fallsifikimeve, që janë bërë në historiografinë evropiane që në shekullin e 12-të, një temë e cila po zien në tërë Evropën e deri në Amerikë, duke filluar që nga shekulli i 17-të.

Të gjitha këto fallsifikime kanë lidhje të ngushtë e të pazgjidhshme me Historinë e Shqipërisë dhe origjinën e shqiptarëve dhe të popujve të tjerë. Librat dhe shkrimet e autorëve evropianë, të cilët e vënë theksin në përpjekjet e shumta që janë bërë në Evropë gjatë mesjetës për të fallsifikuar historinë, fillojnë ose mbarojnë me këto dy pyetje:

Përse të jenë bërë këto fallsifikime? Kush kishte interes t'i bënte ato?

Mbështetur në studimet tona etimologjike kemi deklaruar që në shkrimin tonë te Republika (14 – 17 shtator 2006) se në gjuhët evropiane të reja e ato të vjetra ka paradokse, duke aluduar se gjuhët e vjetra nuk janë më të vjetra se ato të reja.

Studimet e mëtejshme na kanë krijuar bindjen se jo vetëm gjuhët, por e tërë historia e Evropës është paradoksale, dhe prej majit të këtij viti kemi ngulur këmbë në emailet tona se historia evropiane e para shekullit të 16-të të erës tonë mban vetëm vulën e gjuhës shqipe, se s'ka patur as Greqi të Lashtë dhe as Perandori Romake, se jo vetëm latinishtja, greqishtja e vjetër dhe hebraishtja, por, edhe gotishtja, sllavishtja kishtare, arabishtja janë sajesa mersjetare, që morën formën e tyre të plotë vetëm gjatë dhe pas shekullit të 16-të të erës tonë.

Tani ne kemi rënë në gjurmë të studimeve të mjaft autorëve evropianë, autoritete shkencore me emër në Evropë dhe në Amerikë, të cilët duke u nisur nga konsiderata shkencore historike vijnë në përfundimin se Mesjeta nuk ka ekzistuar, se ngjarje e dokumente si Dhurata e Konstandinit, apo figura si Karli i madh janë mite të sajuara.

Ja ç'thuhet në faqen e Michael Hoffman, historian dhe shkrimtar amerikan, i cili boton në Amerikë revistën e tij shkencore "Revisionist History", te http://www.egodeath.com/newchronology.htm nën titullin "The New Chronology: The Dark Ages Didn't Exist – Uwe Topper, Herbert Illig" "Kronologjia e Re: Shekujt e Errësirës nuk ekzistojnë – Uve Toper, Herbert Illig"

Johnson doesn't provide an effective summary of what exactly he is proposing. I won't know until my third thorough reading and summarization of Johnson, but it seems that he's saying -- at the extreme -- that the entire corpus of ancient Greek, Roman, Jewish, and Christian writings was written in the monasteries around 1550 – or something like that but more moderate.

[Edvin] Xhonson nuk bën ndonjë përmbledhje të asaj se çfarë kërkon të propozojë saktësisht. Unë nuk do ta zbuloj pa e mbaruar leximin tim të tretë dhe të kem bërë përmbledhjen e Xhonsonit, por më duket se ai don të thotë se – në fund të fundit – i TËRË KORPUSI i SHKRIMEVE GREKE, ROMAKE, CIFUTE dhe TE KRISHTERA është shkruar në manastire rreth vitit 1550 – ose diçka të tillë, por me ton më të zbutur.

Kjo faqe interneti përmban referenca interesante mbi subjektin për të cilin po flasim, autorë si Edwin Xhonson, Anatoli Fomenko, Nimic, Topper, Illig, apo dhe figura të Mesjetës si Harduin.


Burime në internet
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_A._Hoffman_II
http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541525


Lexime të këndshme,  Z. Çlirim Xhunga

Spitali i Kukësit, asgjë më tepër se një "spital partizan"

Dje ishim për të vizituar një të sëmurë në spitalin e Kukësit dhe ishte e tmerrshme vetëm t'i afroheshe spitalit, pasi kishte kohë që s'më kishte rënë rasti të shkoja. Të linte shumë për të dëshiruar pamja e jashtme e spitalit, ishte e tmerrshme të futeshe në ambientet e brendshme të tij, çdo gjë mund të ishte vetëm spital jo.


Kujtoj filmat shqiptarë të shumtë me spitalet partizane të luftës, pse jo edhe ato fushore që të paktën natyra i favorizon për ajrin e pastër dhe e them me plot bindje se janë shumë më të këndshëm.Asgjë aty brenda nuk të ngjason me kohën, në të cilën ne jetojmë.

Nuk e di se a janë marrë fonde ndonjëherë ndër vite, që besoj se kjo ka ndodhur, nuk e di nëse kanë funksionuar hallkat deri këtu poshtë të kontrollohen ato, por di të them se aty duhet një dorë e fortë për të drejtuar dhe për të bërë diçka në favor të këtyre njerëzve që vijnë aty dhe shtrohen, por që s'dihet se me sa sëmundje të tjera dalin.


Di të them se çdo gjë aty brenda ishte e shkatërruar. Më vjen keq për qytetarët kuksianë se si është e mundur të pajtohen me ambiente të tilla, pasi është shtëpia rezervë e çdo banori, pasi, në mos sot, nesër, çdokujt do t'i bie radha ta vizitojë atë.

Nashide Shala, Shekulli

Origjina e krishtlindjes

Ndonëse kudo në botë krishtlindjet festohen si një festë e krishterë, a është vërtetë festë e krishtere krishtlindja?

Paganët e festonin këtë ditë për mijëra vjet përpara se të lindte Krishti. Nga vijnë këto rite dhe ceremoni misterioze, që e rrethojnë këtë ditë?Në librin e Werner Keller, "Bibla si një Histori", lexojmë pohimin vijues:
"Si një ditë e krishtere në dokumente, 25 Dhjetori së pari qe përmendur në vitin 324 p.e.s.
Nën perandorin romak Justinian [p.e.s. 527-565], kjo ditë u pranua si një festë zyrtare.

Një festival i vjetër romak luajti një rol të rëndësishëm në zgjedhjen e kësaj ditë të veçantë. 25 Dhjetori në Romën e lashtë ka qenë Dies Natali Invictus/Ditëlindja e të Pamposhturit, dita e solsticit 1 dimëror dhe njëkohësisht, në Romë, dita e fundit e Saturnalisë, e cila që prej kohësh kishte degjeneruar në një karnaval javor të shfrenuar..."[f331]

A nuk duket paksa e çuditshme që e ashtuquajtura Kishë e krishtere, për të festuar lindjen e Mesisë, të zgjedhë një ditë, e cila qe identifikuar si dita e lindjes së Diellit të Pamposhtur, ditën e solsticit dimëror, ditës më të shkurtër të vitit, kur pjesa e ndriçuar e ditës nis të bëhet më e gjatë prapë?

Çfarë ka kjo të bëjë me Krishtin? A ka lindur Krishti diku afër 25 dhjetorit?

Vazhdon Keller:

"Meteorologët si edhe historianët dhe astronomët kanë diçka mjaft me rëndësi për të kontribuuar në lidhje me çështjen e caktimit të ditës së lindjes së Jezusit.

Sipas Lukës:'Në atë vend ishin disa barinj të cilët e kalonin natën përjashta për të ruajtur grigjën e vet'"[Luka 2:8]

"Meteorologët kanë bërë regjistrime të sakta të temperaturës në Hebron. Kjo pikë, qëgjendet në rrafshnaltat jugore të Judesë, e ka gjendjen e njëjtë klimatike si të Betlehemit i cili s'është shumë larg. Shënimet e temperaturës e mbi tre muajve tregojnë që rënia e ftohtësisë është siç vijon: dhjetor – 2.8 gradë; janar – 1.6 gradë; shkurt – 0.1 gradë. Dy muajt e parë po ashtu kanë reshjet më të mëdha të shiut në vit; përafërsisht 15 cm në dhjetor, dhe afërsisht 20 cm në janar.
Sipas të gjitha informatave ekzistuese, klima e Palestinës nuk ka ndryshuar dukshëm në 2000 vitet e fundit. Si bazë për këtë mund të merren vrojtimet moderne meteorologjike".

"Në kohën e krishtlindjes, Betlehemi është në acar, dhe në Tokën e Premtuar, në fusha,nuk mund të ketë qenë as një bagëti në atë temperaturë..."

"Rreth kohës së krishtlindjeve në ditët tona, në Palestinë, kafshët dhe barinjtë janë të mbyllur [dmth nuk ka kullota]..."

Ndërsa kërkojmë kohën e saktë të lindjes së Jezusit, gjejmë se ai nuk ka lindur as afërsisht datës 25 dhjetor, të cilën bota e ka zgjedhur për ta "festuar" ditëlindjen e tij.

Miliona të krishterë të pretenduar, të cilat mendojnë që janë pasues të fesë së Jezusit,janë mashtruar.

Jo vetëm që si të pa mend kanë përqafuar traditën e gabuar sikur të jenë të krishterë, por ata janë gënjyer e mashtruar nga predikuesit dhe priftërinjtë, ndonëse Jezusi vetë ka paralajmëruar:

"Ky popull më nderon me buzë, kurse zemra e tyre është larg meje. Më kot më adhurojnë, kur mësojnë kinse mësim të Hyut – rregulloret që i qitën njerëzit... Ju lëni pas dore urdhërimin e Hyut për të ruajtur traditën tuaj!" [Marku 6-8]

Kush është lindur më 25 Dhjetor?

Nëse Jezusi nuk është lindur më 25 dhjetor, kush është lindur atëherë? Me fjalë tjera, ditëlindjen e kujt feston bota e krishterë, më 25 dhjetor?

Në librin "Historia e Romës", nga Michael Grant, lexojmë siç vijon:

"Ka pasur po ashtu një tjetër besim pagan gjatë kësaj epoke, që garonte me Krishtin për kontrollin e botës perëndimore. Ky ishte kulti i diellit, i cili respektohej nga miliona banorë të perandorisë romake, madje ky besim njëherë e një kohë qe bërë fe zyrtare..."

"Në Romë, karakteri hyjnor i diellit erdhi shumë më herët, dhe më pas, shekuj më vonë, në kuben madhështore të Panteonit të Hadrianit, hapja qendrore, e rrethuar me rozeta në formë ylli, paraqiste sferën diellore... Kohë më parë, perandori Aureli kishte themeluar një tempull masiv të Diellit të Pamposhtur si një pikë qendrore e gjithë sistemit fetar të shtetit [274].

Ditëlindja e zotit qe menduar të jetë më 25 dhjetor, dhe kjo, e transformuar në krishtlindje, është një nga trashëgimitë që krishterimi ia ka borxh këtij kulti" [f.391-392].

Vini re! Krishterimi mori ditëlindjen e zotit-diell, kultit të diellit, dhe e transformoi atë në krishtlindje, ditëlindjen e Jezusit! Në fakt kjo është lindja e një zoti pagan, që adhurohej nga miliona njerëz gjithandej perandorisë romake.

"... Por adhurimi i zoti-diell vazhdoi gjerësisht kudo në perandori, dhe nën perandorin Aurel [270-275 p.e.s.] kulti u rivendos në pozitën e lartë të mëparshme.
Në vitin 274,Aureli e shpalli zotin – tash të quajtur Deus Sol Invictus – perëndinë zyrtare të perandorisë romake. Ai ndërtoi një tempull të shkëlqyer të diellit në Romë... dhe vendosi festimin e lindjes së diellit [naturalis solis invicti] më 25 dhjetor, ditë e cila atëherë u pranua për solsticin dimëror.

Në kohën e Konstantinit, kulti i Deus Sol Invictus kishte ende një pozitë të lartë, dhe portreti i zotit-diell gjendej në monedhën e Konstantinit...

Kështu, duhet të ketë qenë në këtë kohë dhe me qëllimin e transformimit të rëndësisë së një datë të shenjtë ekzistuese që ditëlindja e Jezusit, e cila festohej në Lindje, më 6 janar, u vendos në Romë më 25 dhjetor, ditën e festimit të ditëlindjes së Sol Invictus. Kjo ditë shfaqet në listën e datave e cila mbas gjase qe përpiluar në vitin 336 p.e.s. dhe u publikua në kalendarin romak të qytetit për vitin 354, e botuar nga Filokal" [Finegan, f.211-212].

Kjo ka ndodhur në shekullin e katërt pas Jezusit. Asokohe Kisha inkorporoi ditëlindjen e zotit-diell në kalendarin e ashtuquajtur të krishterë dhe konvertoi "ditëlindjen" e tij në ditëlindjen e vetë Jezusit.
Ajo që përfundimisht dhe pa dyshim kishte qenë pagane, tash u "pagëzua" dhe me anë të një akti magjik u transformua në diçka të krishterë.

Së paku,për vrojtuesin, kjo dukej të ishte e krishtere. Tash quhej e krishtere. Por, në fakt, kjo ende kishte një zemër dhe bërthamë pagane.

Ndikimi i Konstantinit (ilir)


Kur Konstantini u bë perandor i Romës, ai së paku formalisht u bë një i krishterë. Por duke qenë drejtuesi i një perandorie politike të përhapur, ai kujdesej për unitetin dhe stabilitetin e kësaj perandorie. Si një politikan i mprehtë, ai kërkoi të bashkërendonte dhe të përziente praktikat pagane me besimet e krishtere për të shkrirë paganizmin në Kishën romake. Në vitin 313 p.e.s., Konstantini shpalli "Dekretin e Tolerancës". Ai u bëperandor në vitin 323 p.e.s. dhe "atëherë, krishterimi u vë në fron" [Jesse Lyman Hurlbut, "Rrëfenja e Kishës së Krishtere", f.74]. Që nga kjo kohë, për dyqind vjetët në vijim, ndaluan të gjitha persekutimet e të krishterëve të Kishës romake dhe ithtarëve të saj. Shpata e persekutimit nuk u fut thjesht në këllëf; ajo u varros" [Ibid, f.75].

Jesse Hurlbut vajton pasojat e bërjes së krishterimit fe zyrtare nga Konstantini, që ishte e lirë nga të gjitha persekutimet. Që nga ajo kohë, thekson ai, Kisha plotësisht u shkatërrua nga politika dhe oportunistët.

"... vendosja e krishterimit si një fe zyrtare u bë një mallkim".

"Çdonjëri kërkonte të anëtarësohej në kishë dhe pothuaj çdonjëri u pranua. Të mirët dhe të këqijtë, kërkuesit e sinqertë të Zotit dhe hipokritët që kërkonin përfitime e mësynë bashkësinë. Njerëz ambiciozë e të paskrupullt kërkonin pozitë në kishë për ndikime politike e sociale..."

"Shërbesave të adhurimit iu shtua shkëlqimi, por ishin më pak shpirtërore dhe të
përzemërta sesa në kohët e kaluara. Format dhe ceremonitë e paganizmit gradualisht u futën në adhurim.

Disa nga festat e paganëve u bënë festivale kishtare me ndryshimin e emrit të adhurimit" [Hurbult, "Rrëfenja e Kishës së Krishtere", f.79].

Will Durant, një historian i famshëm, në punimin e vet voluminoz "Rrëfenja e Civilizimit", shkroi në vëllimin III, të titulluar Cezari dhe Krishti, që, në kishën e re e cila u zhvillua në perandorinë romake, çifutëria e Jezusit humbi apo u refuzua dhe u zëvendësua me filozofinë dhe mendimet greke, dhe, ai shkruan:

"... Krishti u asimilua në traditat fetare e filozofike të mendjes Helene. Tash bota pagane – madje edhe bota antisemite – do të mund ta pranonte si të veten".

"Krishterimi nuk e shkatërroi paganizmin; ai e adoptoi atë. Mendimi grek, duke vdekur, erdhi në një jetë të migruar në teologjinë dhe liturgjinë e Kishës... misteret greke kaluan në një mister mahnitës të meshës.

Të tjera kultura pagane i kontribuuan rezultatit të bashkimit të dy sistemeve të besimit.

Nga Egjipti erdhi ideja e një trinie hyjnore... nga Egjipti erdhi adhurimi i Nënës së Fëmijës... Nga Frigjia erdhi adhurimi i Nënës së Madhe...

Rituali Mitraik aq shumë i ngjante sakrifikimit eukariot të meshës, saqë etërit e krishterë e akuzuan djallin se kishte shpikur këto ngjashmëri për të mashtruar mendjet e brishta. Krishterimi qe punimi i fundit i madh i botës së lashtë pagane" [f.959].

Krishterimi që shohim përreth sot s'është tjetër veçse një përfundim i kësaj shkrirjeje apo bashkërenditjeje të paganizmit në Kishën e deklaruar të Jezusit.

Paganizmi nuk qe mundur nga Kisha. Ajo e invadoi Kishën dhe e ngashënjeu përbrenda. Kisha e deklaruar krishtere u bë fytyra e re e paganizmit. U ndryshuan vetëm emrat. Në disa raste, si në pashkët, nuk u prekën madje as emrat e vjetër paganë.

H.G. Wells, në "Përvijim i Historisë" së tij, shqyrton transformimin e mësimeve të Jezusit në një adhurim pagan, duke e quajtur veten e krishtere. Ai shënon:

"Respektimi i të Shtunës Çifute, prapë, të transferuar në të dielën Mitraike, është një veçori e rëndësishme e shumë kulteve të krishtere... Ai [Jezusi] nuk e ka thënë as një fjalë për adhurimin e nënës së tij, Marisë, në maskën e Isis, mbretëreshës së qiejve.
Shkruesit skeptikë kanë pasur guximtari të mohojnë nëse Jezusi mund të quhet një i krishterë në rend të parë" [f.445].

Ngashënjimi i Kishës

Në Librin e Enciklopedisë Botërore qëndron:"Data e saktë e lindjes së Krishtit është e panjohur. Të krishterët e hershëm nuk e kanë festuar lindjen e tij, sepse e konsideronin pagane festimin e ditëlindjes së kujtdo.
Përmendja e parë e nderimit të ditëlindjes së Krishtit u shfaq diku rreth vitit 200 p.e.s. Për shumë vite u përdorën disa data.
Për herë të parë 25 dhjetori qe përmendur në vitin 336".

Ky burim i zakonshëm i referimit pranon:"Për shumë vite, njerëzit i respektonin krishtlindjet vetëm si një festival fetar. Por, gradualisht adoptuan gjithnjë e më shumë zakone që s'kishin të bënin me Kishën.

Shumica e zakoneve vinin nga kulturat që kanë ekzistuar përpara krishterimit...

Më 1643, Puritanët, të cilët i konsideronin pagane këto festime, e nxorën jashtë ligjit respektimin e krishtlindjeve në Angli. Kolonët në New England pasuan ligjet angleze dhe po ashtu nxorën jashtë ligjit krishtlindjet.

Por, emigrantët për në Botën e Re [Amerikë] sollën zakonet nga shumë vende dhe festimet e vjetra së shpejti u rivendosën.

Në fakt, të gjitha zakonet popullore dhe traditat që rrethojnë krishtlindjet qenë festuar në festivalet pagane, në mes të dimrit, mijëra vite përpara se të lindej Krishti.

Kjo enciklopedi pranon:"Zakoni i djegies së cungut ka nisur me skandinavët e lashtë, të cilët njëherë e një kohë dogjën një cung të madh për nder të zotit të tyre, Tor.
Pasi skandinavët u bënë të krishterë, ata e bënë cungun një pjesë të rëndësishme të ceremonisë së krishtlindjeve".


Nga vjen druri/bredhi i krishtlindjeve? (kujtoni druizmin si besim pagan)


Një nga zakonet më të përhapura të krishtlindjeve sot është sjellja në shtëpi e pemës të krishtlindjeve dhe zbukurimi i tij.

Nga vjen ky zakon? Coffin, në "Libri i Folklorit të Krishtlindjeve", na tregon:

"Shumica e njerëzve kanë dëgjuar që pema e krishtlindjeve ka zënë fill në Tannenbaum dhe në njëfarë lloji të mbeturinës së adhurimit gjerman të bimëve. Kjo është pjesërisht e vërtetë.

Mirëpo, zakoni i përdorimit të bredhit dhe drurëve me gjelbërim të përjetshëm, në mënyrë ceremoniale, qe vendosur në Saturnalinë romake, madje edhe më herët në Egjipt" [f.209].

Shkruan Alexander Hislop në "Dy Babilonitë":"Pema e krishtlindjeve, tash aq i rëndomtë në mjediset tona, ka qenë i zakonshëm në Romën pagane dhe Egjiptin pagan. Në Egjipt, ky ka qenë druri i palmës; në Romë, ky ka qenë bredhi – druri i palmës që paraqiste Mesinë pagane, si Bal-Temer; bredhi që i referohej atij si Bal-Berith.

Nëna e Adonisit, zotit-diell dhe hyjnisë madhështore të ndërmjetshme, thuhet të ketë qenë shndërruar në një pemë në mënyrë mistike dhe atëherë, në këtë gjendje, të ketë lindur të birin e saj hyjnor. Nëse nëna ka qenë një pemë, i biri duhet të ketë qenë pranuar si njeri-degë. Kjo plotësisht shpjegon vendosjen e cungut në zjarr, në natën krishtlindjeve, dhe shfaqjen e pemës/bredhit të krishtlindjeve në mëngjesin e nesërm" [faqe 97].

Adhurimi i drurit ka qenë i zakonshëm tek të lashtët. Në "Festivalet, Ditët e Shenjta, dhe Ditët e Shenjtëve" qëndron:

"Pema e krishtlindjeve... përsërit idenë e adhurimit të drurit... topat e shkëlqyeshëm që simbolizojnë diellin... të gjitha festivalet e paganëve të solsticit dimëror janë thithur në Ditën e krishtlindjeve... përdorimi i ashes dhe veshtullës në ceremonitë e druidëve...pema e krishtlindjeve për nder të bredhit të shenjtë të Odinit..." [f.236].

Shkruan Collins në "Folklori i Krishtlindjeve":

"Ideja e dekorimit të shtëpive në festa është e përbotshme dhe me shekuj e vjetër...
Pra, dafina e Saturnalisë, ashja gjermane, veshtulla kelte, dhe kaçuba meksikane, të gjitha identifikohen me këtë ceremoni shumëgjuhëshe..."

"Shumë nga bimët që përdoren në krishtlindje janë simbole të pjellorisë. Me siguri çdo dru me gjelbërim të përjetshëm [bredhi, bërsheni], me aftësitë e veta për të kthyer gjelbërim në muajt jopjellor, është e përshtatshme, por shumë më interesante janë ashja, dredhka, dhe veshtulla. Ashja, me gjethet e saja që shpojnë, lulet e bardha, dhe kokrrat e kuqe simbolizon dëshirën e fortë të riprodhimit mashkullor.

Në fakt, në këngët gazmore angleze... ashja është mashkulli dhe dredhka është femra.
Me gjasë të krishterët e kanë huazuar këtë përdorim të bimëve së bashku me zakonet e tjera të Saturnalisë romake" [f.22-23].

Dredhka, mashkulli i ashes, në ritet e lashta greke ka marrë emrin e vet nga vajza që vallëzonte para Dionisit me aq hare dhe shfrenim, saqë ka rënë e vdekur para këmbëvetë tij.
Dionisi, natyrisht, ka qenë versioni grek i perëndisë së verës dhe zbavitjes, një formë tjetër e Bakusit, Temuzit, apo Nimrudit!
Veshtulla, që nga kohërat e hershme, është konsideruar si e shenjtë dhe e mistershme, simbol i diellit, dhuruesit të jetës, si një afrodiziak, dhe mbrojtës kundra sëmundjeve dhe helmit. Kjo bimë posaçërisht qe e shenjtë për keltët druidë të cilët e sakrifikonin në lutjet ndaj zotave. Paganët i janë referuar veshtullës si "dega e artë". Dy festat e mëdha, kur paganët mblidhnin veshtullat, kanë qenë dita në mes të verës, solstici i verës, dhe 25 dhjetori, solstici i dimrit. Qe supozuar që veshtulla posedonte fuqi për zbulimin e thesareve në tokë, dhe qe shndërruar në një "thupër parashikuese".

Po ashtu është konsideruar si "ndenjëse e jetës" e lisit të shenjtë, dhe si një burim i zjarrit të diellit. Të puthësh nën veshtullën është një mbijetesë e shthurjes seksuale të Saturnalisë dhe sjelljes së pamoralshme e të pistë, gjë e cila ka qenë e rëndomtë në Saturnali.


Ç'lidhje ka me plakun e vitit të ri [Babadimrin apo Babagjyshin]?


Madje edhe plaku i vitit të ri nuk ka një origjinë dashamirëse! Ky gazmor mund të gjurmohet deri te legjenda e lashtë skandinave.

"Enciklopedia Botërore" pranon:

"Disa nga veçoritë e babadimrit janë të vjetra me shekuj. Për shembull, besimi që
babadimri hyn në shtëpi nëpërmjet oxhakut është zhvilluar nga një legjendë e vjetër skandinave.

Skandinavët besonin që perëndesha Hertha shfaqej në vatër dhe sillte fat të mirë në shtëpi".

Ndonëse shumica e njerëzve mendojnë që babadimri origjinal ka qenë një peshkop me emrin Shën Nikolasi i Azisë së Vogël i shekullit të katërt, kjo në fakt s'është e vërtetë.

Fjala "Nikolas" do të thotë: i fuqishmi, i forti. Traditat e një "zoti" që jepte dhurata nën një bredh, i paraprijnë peshkopit të Azisë së Vogël për mijëra vjet. Midis skandinavëve ka qenë zoti Odin apo Woden, i cili linte dhurata të posaçme gjatë sezonës së krishtlindjeve nën bredh, drurin e tij të shenjtë.

Tony van Renterghem shkruan në "Kur Babadimri ka qenë Shaman: Origjina e Lashtë e Babadimrit dhe e Bredhit të Krishtlindjeve":

"Në rajonet rishtazi të krishtëruara, ku keltët paganë dhe kultet gjermane mbeten me ndikim, legjendat e zoti Woden u përzien me ato të shenjtëve të ndryshëm të krishterë -

Shën Nikolasi qe një prej këtyre. Ka patuar rajone të krishtera, ku shën Nikolasi sundonte i vetëm; në të tjera rajone, ai ndihmohej nga Ndihmësi i Errët pagan [një rob të cilin e kishte trashëguar nga zoti pagan Woden]. Në të tjera rajone të largëta... gjepa të lashtë traditash të kontrolluara nga fetë e Vjetra. Këtu ndihmësi i Errët sundonte i vetëm, nganjëherë në mënyrë më ngatërruese, duke përdorur identitetin e rremë të Shën Nikolasit [apo Klausit], pa e ndryshuar në asnjë mënyrë pamjen e tij kërcënuese, i veshur me lesh.

[Kjo qe figura që më vonë u përdor nga artisti Nest, si model për babadimrin e hershëm amerikan (Ang. Santa Claus)]" [f.96].Katoliku Shën Nikolas po ashtu pati një të kaluar të paqartë. Van Renterghem thotë:"Ai qe një përmbledhje e dy shenjtëve të ndarë [një nga Mira në Azinë e Vogël, tjetri nga Pinora].

Të dy s'kanë qenë – siç pranon edhe Kisha sot - asgjë më shumë sesa perëndi të krishterë ujërash [Me gjasë të ndërlidhura me zotin greko-romak Posejdon Neptun]"
[Ibid].

Në 1970-tat, Këshilli i Dytë i Vatikanit zyrtarisht pohoi që kurrë nuk ka ekzistuar ndonjë peshkop katolik me emrin Nikolas.

Vatikani II më tej pranoi që legjendat të cilat i janë atribuuar këtij "shenjti", nuk kishin origjinë të krishtere dhe me gjasë erdhën nga traditat pagane.

Vazhdon më tej Van Renterghem:

"Në Holandë dhe në disa vende të tjera Evropiane, figura e Shën Nikolasit ende vlerësohet lart. Ai shfaqej si një njeri i vjetër, i gjatë, me mjekër dhe me flokë të bardha, i veshur si një peshkop katolik, me pelerinë dhe me shkop baritor, në dukje një shenjt katolik i vërtetë, por me shprehinë e çuditshme e kalërimit nëpër qiej mbi një kalë të bardhë, i ndjekur nga Ndihmësi i Errët i tij. Duket që shenjti katolik ka trashëguar disa nga këto zakone nga zoti pagan Woden, i cili po ashtu ka qenë një plak me mjekër dhe flokë të bardhë, po ashtu i veshur me një pelerinë dhe kapelë, mbarte shkop [apo shtizë], kalëronte një kalë të bardhë, dhe tërhiqte me zinxhir të njëjtin ndihmës/rob të errët " [f.97].

"Sinterklaas" holandez u sjell dhurata fëmijëve të mirë, ndërsa të këqijtë keqtrajtohen nga "Ndihmësi i Errët", i quajtur Zwarte Pier, apo Pjetri i Zi, i cili vringëllon një thupër si fshesë. Si Shën Klaus, edhe Sinterklaas po ashtu kishte shprehi që të hynte në shtëpi nëpërmjet oxhakut.

Ndihmësi i tij, Pjetri i Zi, sot ende është me brirë, i veshur me lesh, i frikshëm, dhe më pak i mirë me fëmijët. Ndonëse i përshkruar si robi ndihmës i shën Nikolasit, të dy këta, në shumë fshatra, janë përzier në një figurë, i cili shpesh ka emrin Nikolas apo Klaus.

"Në Gjermani, ndihmësi i errët i shën Nikolasit është i një njeri i vogël zeshkan, me brirë dhe i frikshëm, që gjithmonë vringëllon fshesën. Ai njihet me shumë emra: Knecht Ruprecht [shërbëtori Rupreht], apo në Bavari, Pelz Nickel, që do të thotë: Niku i veshur me lesh. Në Tirol, imazhi është edhe më i qartë: atje Ndihmësi i Errët është Kllaubau, një krijesë me brirë e me fytyrë të zezë, i lidhur me zinxhirë dhe i leshtë" [f.103-105].

Kush ka qenë ky farë Odini apo Wodeni, "babadimri" i vërtetë?

Ai ka qenë zoti suprem i mitologjisë skandinave, një luftëtar i ashpër i cili mbartte një shtizë si armë të veçantë.
Ai ka qenë i njohur si një gjuetar i fuqishëm dhe për fuqitë magjike të tij. Po ky autor deklaron më tej, për sa i përket lidhjes mes Odinit/Wodenit dhe shën Nikolasit: "Woden/Odin: zoti-diell gjerman/skandinav; mik i njeriut, kalorësi misterioz Schimmel.

Duke e tërhequr zvarrë me zinxhir robin e vet të errët e djallëzor Eckhart [Ekhart], ai kalëron nëpër qiejt e stuhishëm. Ai udhëheq një gjueti të egër, duke mënjanuar, dhe përfundimisht nënshtruar, fuqitë e së keqes. Ai po ashtu mbart një kapelë të gjerë me rreth, një pelerinë të gjerë, mban shtizën e vet dhe kalëron nëpër qiej [zëvendësoni kapelën e tij me një kapelë peshkopi dhe shtizën me një shkop që ka kryq në fund, dhe do të kemi shenjtin holandez Nikolas]" [f.111].

Origjina e vërtetë e "Krishtlindjeve"

Vërtet është e çuditshme qe një ditë e cila kurrë s'është përmendur apo miratuar në Bibël të bëhet festa kryesore e gjithë vitit. Kjo ditë kurrë s'është festuar nga Jezusi, apo nga dishepujt e tij, apo nga Kisha e hershme e Dhiatës së Re.

Cila është origjina reale e festimit të 25 dhjetorit?

Një shqyrtim i kujdesshëm në fjalën "Krishtlindje" [Ang. Christmas] duhet të na tregojë diçka. Vëni re! Kjo është një përzierje.

Ndonëse përfshin emrin e Krishtit, kjo po ashtu përmend meshën [Ang. Mass]. Nga erdhi mesha me ritualet, ceremoninë e përpunuar, lutjet pagane për të vdekurit etj?

Alexander Hislop, në librin e vet "Dy Babilonitë", thekson që mesha është diçka e cila përfundimisht kthehet prapa tek ritet dhe zakonet e paganëve të lashtë. Ai e shpjegon këtë me një gjuhë të qartë:

"Ndaj, gjejmë që gratë e Judesë kryenin 'djegien e temjanit, mbushjen e gotave të pijes, dhe ofrimin e tortave mbretëreshës së qiejve' [Jere. 44:19]. Tortat kanë qenë 'sakrifica e pagjak' që ajo i kërkonte... Në shekullin e katërt, kur mbretëresha e qiejve, nën emrin Mari, po fillonte të adhurohej në Kishën e krishtere, kjo 'sakrificë e pagjak' po ashtu përfshihej. Forma e sakrificës së pagjak në Romë mund të tregojë se nga ka ardhur.

Ajo përbën një tortë të rrumbullakët e të hollë; dhe në formën e rrumbullakët të saj, Kisha e Romës e vë një theks të veçantë...

Rëndësia të cilën Roma ia kushton formës së rrumbullakët të tortës duhet të ketë një arsye, dhe arsyeja mund të gjendet nëse shikojmë në altarët e Egjiptit. 'Torta e rrumbullakët dhe e hollë', thotë Wilkinson,'gjendet në të gjithë altarët'.

Pothuaj çdo grimë në adhurimin egjiptian ka një domethënie simbolike.

Disku i rrumbullakët, aq i shpeshtë në emblemat e shenjtë të Egjiptit,
simbolizon diellin" ["Dy Babilonitë", f.159-160].

"Zoti-diell" në Egjiptin e lashtë ka qenë Osiris. Disku i rrumbullakët i meshës egjiptiane simbolizonte diellin, dhe ka qenë një sakrificë që simbolizonte zotin -diell. Ai konsiderohej jeta dhe ushqimi i shpirtrave të njerëzve!

Ndaj, mesha e krishtlindjeve s'është asgjë më shumë sesa festimi i lindjes së vetë "zotit- diell" dhe vetë mesha po ashtu paraqet sakrificën apo tortën që i bëhet mbretëreshës së qiejve, "Nënës" së Shpëtimtarit pagan, sakrifica e pagjak. Prapë, mesha provohet të jetë pagane në thelb.

Është një fakt që 25 dhjetori qe festuar për mijëra vjet përpara lindjes së Mesisë, si ditëlindje e një zoti të lashtë pagan – zotit-diell.

Alexander Hislop thekson të vërtetën në këto fjalë ngjethëse – së paku duhet të jetë tronditëse për këdo me mendje të pastër, të panjollosur dhe të ndërgjegjshme:


"Vërtet, është pranuar nga shkruesit më të dijshëm dhe të paanshëm e të gjitha palëve, që dita e lindjes së Jezusit s'mund të vendoset, dhe se përbrenda Kishës së krishtere kurrë s'është dëgjuar për një festival të tillë përpara shekullit të tretë.

Atëherë, si e ka vendosur Kisha romake 25 dhjetorin si krishtlindje?

Përse, kështu: shumë përpara shekullit të katërt dhe shumë përpara vetë epokës së krishtere, një festival qe festuar ndër paganët, pikërisht në këtë kohë të vitit, për nder të birit të mbretëreshës së qiejve të Babilonisë.

Dhe, mund të merret me mend që, me qëllim për të bërë për vete paganët dhe për të shtuar numrin e ithtarëve formalë të krishterimit, festivali i njëjtë u adoptua nga Kisha romake, duke ia dhënë vetëm emrin e Krishtit.

Tendenca e krishterëve për t'i dalë përpara paganizmit qe zhvilluar mjaft herët...

Njerëzit e drejtë u përpoqën ta frenojnë këtë rrjedhë, por pavarësisht përpjekjeve të tyre, kjo vazhdonte, derisa Kisha, me përjashtim të një pakice, u fundos në besëtytninë pagane" [f.93].

Vazhdon Hislop:

"Që Krishtlindjet në origjinë janë një festival pagan, kjo s'ka kurrfarë dyshimi. Kjo kohë e vitit dhe ceremonitë me të cilat ende festohet, provojnë origjinën e tij.

Në Egjipt, i biri i Isis, titulli egjiptian për mbretëreshën e qiejve, u lind pikërisht në këtë kohë, diku rreth kohës së solsticit dimëror. Mu emri me të cilin Krishtlindjet njihen tek njerëzit [Ang. Yule Day] provon edhe një herë origjinën e tij pagane e babilonase.

[Ang. Yule] 'Jull' në gjuhën e kaldeanëve [Babilonisë] do të thotë: foshnje apo fëmijë i vogël.
Dhe siç është quajtur 25 dhjetori nga paraardhësit Anglo-Saksonë, 'yule day' [Dita e Jullit], apo 'Dita e Fëmijës', dhe nata përpara saj 'Nata e Nënës',
shumë më herët përpara se të binin në kontakt me krishterimin, provon mjaftueshëm karakterin e vërtetë të krishtlindjeve" [f.93-94].

25 dhjetori është nderuar gjerë e gjatë në botën antike. Kjo ditë ka qenë ditëlindja e Diellit të Pamposhtur.

Cungu i Jullit paraqiste trupin e vdekur të Nimrudit, një i rebeluar kundra Zotit pas Vërshimit, dhe, me sa duket, pema e krishtlindjeve ka qenë Nimrudi i rilindur – zoti i rilindur u kthye në jetë!

Në Evropë, Saksonët sakrifikonin një derr të egër për nder të diellit, për ta pajtuar
mbretëreshën e qiejve në ditën e krishtlindjes. Derri, në mitologjinë pagane, supozohet të ketë vrarë Mesinë e rremë pagan. Derri po ashtu ka qenë sendi kryesor në festën e Saturnit në Romë. Koka e derrit ende qëndron në enën në Angli me rastin e drekës së krishtlindjes.

Hislop thotë:"Pa dyshim që, atëherë, festivali pagan në solsticin dimëror –
me fjalë tjera, krishtlindja – qe mbajtur për nder të lindjes së Mesisë babilonase" [f.102]

Kulti më i madh fetar i cili u kujdes për adhurimin e diellit në botët greke dhe romake, më 25 dhjetor, ka qenë kulti i Mitraizimit. Ata e quanin "Lindja e Diellit". Mitra, zoti- diell, supozohej të ketë lindur në këtë kohë, por po ashtu edhe Osiris, Horus, Temmuz, Herkul, Bakus, Adonis, Jupiter – të gjithë Mesitë pagane!

Vetëm ky fakt do të tregonte që të gjithë zotët-diell dhe perënditë pagane kanë rrënjët tek zoti-diell i hershëm, Nimrudi!

Ky festival popullor dimëror u bë aq i zakonshëm, saqë në Greqinë, Egjiptin dhe Romën pagane, dhe kudo në Evropë, periudha e solsticit dimëror ishte një kohë e një shfrenimi dhe festimi të madh.

Në Romë kjo u bë e njohur si Saturnalia, për nder të zotit Saturn, "të Fshehtit". "Festa e Saturnit", vazhdon Hislop, "zgjaste pesë ditë.

Në atë rast kishte dehje dhe shfrenim total. Robërit çliroheshin përkohësisht dhe shfrytëzonin të gjitha mënyrat e lirisë së bashku me zotërinjtë e vet.

Kjo është pikërisht mënyra në të cilën, sipas Berosus, në Babiloni, festohej festivali i dehjes i muajit Thebeth, që korrespondon me dhjetorit tonë, me fjalë tjera, festivali i Bakus-it" [f.96-97].

T.G. Crippen, në "Krishtlindja dhe Njohuritë e Krishtlindjes", shkruan:

"Tash, në dhjetor dhe në fillim të janarit, ka pasur festivale të cilat ngushtësisht identifikoheshin me jetën e përditshme të popullit romak. Së pari, nga 17 deri më 21 dhjetor ishte Saturnalia, festa e madhe romake...

Dikush mund ta quaj festa e Rrëmujës, kur robërve u lejohej për disa ditë ta gëzonin dukjen e lirisë, priteshin nga zotërinjtë e vet, dhe e zgjidhnin nga mesi i vet një mbret të gënjeshtërt për t'u argëtuar me të.

Pas kësaj, më 22 dhjetor, vinte Sigillaria, festa e kukullave, kur mbahej një panair, dhe kukullat e lodrat e tjera, kryesisht prej argjile, u jepeshin fëmijëve.

Pastaj, më 25 dhjetor,vinte Brumalia, përndryshe Dies Natalis Invicti Solis/ditëlindja e Diellit të Pamposhtur, kur ditët nisnin të zgjateshin pas solsticit...

Kjo besohet të ketë qenë institucionalizuar ... nga perandori Aurel, për nder të Mitrës, zotit-diell të Persisë..." [f.8-9].

Kisha katolike mori eksitimin që e rrethonte Saturnalinë romake, me teprimet, ëndjet, papërmbajtjet dhe paturpësitë, dhe i quajti ato festim i lindjes së Jezusit. Shumica e njerëzve sot ende e mendojnë 25 dhjetorin si ditën e lindjes së Jezusit, ndonëse kështu përfundimisht nuk qëndron puna.

Kjo "përplasje" pagane qe transformuar nga Kisha katolike në festa të krishtlindjeve, për nder të Madonës dhe Fëmijës.

Kështu, Semiramis pagane [Isis e Egjiptit] dhe Temmuz [Horus] qenë "transformuar", nëpërmjet një marifeti, nga "magjistarët" e Kishës katolike, në Marinë dhe Jezusin.

Në këtë mënyrë, praktikat pagane e shekujve të kaluar u bënë së jashtmi të krishtera në emër dhe figurë.


Për gati 300 vjet pas Jezusit, Kisha nuk tregoi ndonjë interesim për datën e lindjes së Mesisë.

Apostujt dhe udhëheqësit e Kishës së Dhiatës së Re kurrë nuk u bezdisën të gjejnë datën kur kishte lindur Jezusi, meqë data nuk kishte rëndësi për ta.

Nuk ishte deri në shekullin e katërt që krishtlindja nisi të respektohej nga Kisha katolike romake.

Në "Encyclopedia Americana" qëndron:

"Krishtlindja, sipas shumë autoriteteve, nuk ka qenë festuar në shekujt e parë të Kishës katolike, sepse përdorimi i përgjithshëm i krishterë ka qenë që të festohej vdekja e personave të jashtëzakonshëm më parë sesa lindja e tyre.

Festa u vendos si përkujtim i Shpëtimtarit në shekullin e katërt.

Në shekullin e pestë, Kisha Perëndimore urdhëroi që kjo të festohet gjithmonë në ditën e festës së vjetër romake të lindjes së Sol-it [diellit]".

Puritanët, të cilët u orvatën të reformojnë Kishën gjatë 1600-ave, nuk besonin që krishtlindja mund të nderohej.

Ky "pagëzim" i riteve dhe festivaleve pagane nga katolikët romakë dhe shumica e Kishave protestante, plotësisht u refuzua nga Puritanët.

Një prej tyre, William Prynne, gjatë kohës së mbretit Charles I, shkroi:

"Zotërinjtë tanë të krishtlindjes së çrregullimit, së bashku me vallëzimin, maskat, shfaqjeve boshe, aktorët, dhe çrregullimeve të tilla të krishtlindjes, tash në përdorim të të krishterëve, u përftuan nga festivalet romake të Saturnalisë dhe Bakusit..." ["Libri i Folklorit të Krishtlindjes", f.8].

Për shkak të qëndrimit të tij ndaj krishtlindjes dhe ritualeve pagane që ende respektohen nga Kisha e deklaruar krishtere, William Prynne u vendos në një shtyllë ndëshkimi dhe iu nxorën sytë.

Krishtlindja është pagane, dhe rreth kësaj nuk ka kurrfarë dyshimi.


William F. Dankenbring and John D. Keyser, F.SH

Për këdo që do të kuptojë 22 dhjetorin e natës më të gjatë të vitit deri më 25 dhjetorin pagan të stolistikut dimëror, që mbyllet në këtë datë , ku rilind dielli, të ndjekë dokumentarin e mëposhtëm http://www.youtube.com/watch?v=T4PuEbAJipE